Regióny Žilina Top

PROTEST V ŽILINE Ceny neustále rastú, odborári toho majú dosť!

Ilustračné foto. Zdroj: FB / Polícia SR - Žilinský kraj

ŽILINA – V súčasnosti je situácia skutočne zlá a hrozí zdražovanie potravín, elektrickej energie ale aj zvyšovanie cien plynu. Odborári zo zväzu KOVO si už povedali dosť a dnes vyšli do ulíc. Chcú, aby sa prestala konečne znižovať životná úroveň ľudí. Avizujú, že v protestoch budú pokračovať.

 

Zástupcovia jedného z najväčších odborových zväzov sa rozhodli opäť zorganizovať protest, ktorým chcú poukázať na neustále sa zhoršujúcu sociálno-ekonomickú situáciu. Tentokrát sa zhromaždili v Žiline, kde obmedzovali dopravu pri križovatke na Košickej ceste v Žiline a to pred predajňou Merkury Market.

Na situáciu upozornili aj policajti, “upozorňujeme vodičov na plánovaný protest, ktorý sa bude konať v Žiline na ul. Košická (Merkury Market) v plánovanom čase od 10,00hod. do 12,00hod.  Polícia bude na mieste situáciu monitorovať a zabezpečovať verejný poriadok. Odporúčame vodičom vyhnúť sa uvedenému úseku.”

S blokádou ciest začali už v septembri

S touto aktivitou začali odborári už v septembri, kedy zablokovali cestné priechody pre chodcov v Košiciach a taktiež aj v Poprade. Rozhodli sa však pokračovať, nakoľko nesúhlasia so zmenami, ktoré Slovensko čakajú. „Nepochybne každý z nás cíti v peňaženke zdražovanie potravín, rast ďalších cien, vplyv inflácie, ako aj dopady legislatívnych zmien v kontexte zmeny výpočtu minimálnej mzdy pre rok 2022, či zmrazenia príplatkov za nočné zmeny, soboty, nedele a pod. Tiež pripravované zdražovanie elektrickej energie, zvyšovanie cien plynu sa výrazne premietne do ďalšieho zvyšovania rastu cien takmer všetkých tovarov  a služieb,” skonštatoval člen predsedníctva Rady odborového zväzu KOVO pre Žilinský región Jaroslav Kordek.

Ilustračné foto. Zdroj: FB / Polícia SR – Žilinský kraj

Ďalej dodal, že „slovenským zamestnancom, mladým rodinám, dôchodcom hrozí ďalší vážny, pokovidový sociálny a ekonomický prepad. Z čoho majú občania žiť? Z čoho majú mladí ľudia splácať hypotéky, za čo majú dôchodcovia kupovať lieky a zdravotné pomôcky? V parite kúpnej sily je Slovensko na chvoste, to vláda nevidí? Háda sa medzi sebou a potreby občanov nerieši! Myslím si, že odbory v takejto chvíli nemôžu mlčať,“

Okrem toho tiež skritizoval súčasné kroky vlády. “Zároveň chce upozorniť Vládu Slovenskej republiky i volených zástupcov ľudu v Národnej rade Slovenskej republiky, že rýchle prijímanie viacerých pracovno-právnych legislatívnych zmien bez verejnej diskusie, vypočutia si či akceptovania oprávnených pripomienok zástupcov zamestnancov v tripartite (Hospodárskej a sociálnej rade SR) či na iných fórach, vedie k dramatickému znižovaniu životnej úrovne pracujúcich občanov i ostatných skupín obyvateľstva, vrátane slovenských dôchodcov,” napísali odborári zväzu na svojom webe.

V protestoch budú pokračovať!

V protestoch chcú pokračovať aj budúci týždeň. V stredu 13. októbra sa totižto plánujú zhromaždiť v Banskej Bystrici. Začať by mali už o 10:00 a blokovať plánujú cestný priechod pre chodcov v Jakube smerom na Donovaly.

Zdroj: Občianske združenie KOVO

„Ukazuje sa, že čo si zamestnanci nevybojujú, nebudú mať. Rovnako, čo si zamestnanci a občania neobhája, bude im zobrané. Mlčať, či písať a lajkovať na sociálnych sieťach, alebo nadávať doma, nestačí. Je potrebné opakovane „pripomínať“ Vláde SR (a to každej), že jej základnou úlohou je chrániť a stmeľovať život slovenských občanov – či už osobný, rodinný alebo pracovný – a riešiť ich aktuálne a akútne problémy, a nie problémy samých seba,“ povedal člen predsedníctva Rady Odborového zväzu KOVO za Banskobystrický kraj Pavel Kúš.

Zároveň dodal, že „sme odborári, a preto je prirodzené, že ako odborári za svoje práva, požiadavky a ochranu zamestnancov spoločne bojujeme. A rovnako tak by to mal robiť každý občan tejto krajiny, ktorému záleží na tom, v akej krajine on a jeho rodina žijú a budú žiť.“