Rodáčka z Liptova zabodovala. Vlhová má striebro z majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní

BRATISLAVA – Prvá medaila a celkovo piata z majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní. To je aktuálna bilancia Petry Vlhovej, ktorá v Cortine d’Ampezzo získala striebro v kombinácii. Lepšia bola iba fenomenálna Mikaela Shiffrinová.

 

Vlhová tak potvrdila pozíciu jednej z najkomplexnejších lyžiarok súčasnosti a je iba zhoda okolností, že jazdí v ére ešte dominantnejšej zjazdárky, ktorou je práve 25-ročná Američanka. Shiffrinová sa stala majsterkou sveta šiestykrát, keď štyrikrát za sebou triumfovala v slalome, v Are 2019 pridala víťazstvo v super-G, v ktorom v Cortine získala bronz. K tomu má ešte striebro a bronz z obrovského slalomu. No porovnávať podmienky a možnosti slovenskej šampiónky a jednej z najlepších zjazdárok histórie je nemožné. Aj preto má Vlhovej úspech punc výnimočnosti. Liptáčka má vo svojej zbierke štvrtý individuálny kov. Pred dvomi rokmi vo švédskom Are bola zlatá v obrovskom slalome, druhá v kombinácii a tretia v slalome. Na konte má k tomu aj striebro v tímovej súťaži z MS 2017 vo švajčiarskom St. Moritzi.

„Povedala by som, že som vyhrala striebro. Videli ste, že Mikaela dnes bola perfektná. Moja slalomová časť nebola ideálna, ale stačilo to na striebro. Aj v super-G som mohla ísť rýchlejšie, no hlavný rozdiel bol v slalome. Aj keď sme na pódiu skončili my tri, nič nie je samozrejmosť, mohla som vypadnúť v druhej bráne ako veľa dievčat. Troška som sa v slalome trápila, nebolo to jednoduché. Povedala by som, že som ‚vyhrala‘ striebro. Videli ste, že Mikaela dnes bola perfektná. Moja slalomová časť nebola ideálna, ale stačilo to na striebro. Aj v super-G som mohla ísť rýchlejšie, no hlavný rozdiel bol v slalome,“ uviedla Vlhová.“ povedala Vlhová v cieli.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje na pódiu so striebornou medailou na majstrovstvách sveta. Zdroj: TASR/AP

Gratulácie prijímala nielen priamo v Taliansku, ale aj doma na Slovensku. „Bol to úžasný športový výkon, veľká gratulácia Petre Vlhovej. Pozeral som to v televízii a veľmi sa teším, že v tejto ťažkej dobe sa podaril tento krásny úspech. Pevne verím, že aj v ďalších svojich silných disciplínach môže zamiešať karty,“ zhodnotil Vlhovej úspech Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru.

Pridala sa aj bývalá slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová. „Myslím si, že Petrin výkon bol vyrovnaný. V super-G urobila jednu chybu, v slalome podala solídny výkon. Vie ísť aj lepšie, treba povedať, že mesiac v ňom neštartovala. Je dobré, že si vyskúšala riadny štart v slalome pred špeciálnou súťažou koncom týždňa. Mikaela Shiffrinová išla bezchybnú, štandardnú jazdu. Obrovská gratulácia patrí Petre, má prvú medailu a je na ceste za ďalšími. V každej disciplíne, v ktorej ešte bude súťažiť, bude mať šancu na medailu.“

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje na pódiu so striebornou medailou na majstrovstvách sveta. Zdroj: TASR/AP

Hviezdne vojny Shiffrinová kontra Vlhová by mali pokračovať aj v utorok 16. februára v paralelnom obrovskom slalome, ktoré budú mať na majstrovstvách sveta premiéru. Formát súťaže je rovnaký ako to bolo vo Svetovom pohári v rakúskom stredisku Lech/Zürs, kde triumfovala 25-ročná slovenská reprezentantka. Vo finále zdolala Američanku Paulu Moltzanovú, tretia skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Mikaela Shiffrinová v Lechu neštartovala a disciplínu sa rozhodla vynechať aj na šampionáte.

Šancu bude mať aj v ďalších dvoch štartoch, ale žiadne pódiové umiestnenie na svetovom šampionáte nie je pre Vlhovú povinnosťou. „Samozrejme, tlak trošku opadol. Očakávali sme, že môžem v kombinácii získať medailu. Už ju mám a môžem ísť s pokojom na paralelné preteky a technické disciplíny. Paralelné preteky sú naozaj nevyspytateľné, nič od nich netreba očakávať. Môže sa stať čokoľvek. Budem sa snažiť zregenerovať, opäť to bude veľmi náročné. Pôjdem od kola ku kolu a uvidíme, kam to dotiahnem.“

Viac o téme: Anton Siekel, kombinácia, majstrovstvá sveta, Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová, Slovensko, Taliansko, Zjazdové lyžovanie

Súvisiace články