Regióny Žilina Šport Jasná Top

ROZHOVOR S PETROU VLHOVOU Na preteky do Jasnej sa veľmi teším. Škoda, že sú bez divákov

Slovenská slalomárka Petra Vlhová na trati slalomu v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR - Martin Baumann

JASNÁ – Keď bol pred piatimi rokmi naposledy Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní na Slovensku, bola Petra Vlhová ešte mladé, nesmelé dievča, ktoré sa iba “rozkukávalo”, čo všetko musí vedieť, aby patrila k absolútnej elite. Dnes je už v úplne inej pozícii. Je majsterkou sveta, zo šampionátov má už šesť cenných kovov, je aktuálnou líderkou celkového poradia aj v hodnotení slalomu. Do Jasnej tak príde ako jedna z najvýraznejších osobností bielych svahov. Iba Mikaela Shiffrinová má viac úspechov a dominantnejšiu pozíciu v ženskom kolotoči Svetového pohára. Pred odchodom do Talianska, kde sa počas víkendu uskutočnia preteky v zjazde a v super G sa Petra Vlhová pre oficiálnu stránku worldcupjasna.sk rozhovorila o tréningoch v Jasnej ako aj o plánoch do konca sezóny.

 

Aké boli prvé tréningy v Jasnej?

– Hodnotím to dobre, aj keď to bolo veľmi náročné, pretože svah poliali vodou, takže to bol najmä boj. Ale teším sa, že som si mohla vyskúšať kopec a potrénovať.

Čo všetko ste trénovali?

– V pondelok som trénovala obrovský slalom, aj keď nie veľa, v utorok slalom. Momentálne sa lepšie cítim v slalome, v “obráku” sa necítim vôbec dobre. Takže sa mi slalom trénoval lepšie.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová počas slalomu v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. Zdroj: TASR / AP

V pondelok ste si pri tréningu narazili ústa, museli ste vyhľadať aj lekárske ošetrenie, čo sa vlastne stalo?

– Spadla som na vnútornú lyžu, ale to ešte bolo v pohode, no potom sa šúchala do ďalšej brány, dal som si pred seba ruky a keď som trafila bránku narazila som si do zubov, do tváre. Bolo tam trocha krvi, ale všetko je v pohode, len som musela utekať zubárovi, lebo som mala zuby v inej pozícii. Ale našťastie sú celé. Mám teraz chránič na zuby, dopadlo to dobre, mohlo to byť aj horšie. Bolí ma nos, ústa aj zuby, ale nie je to niečo, čo by ma obmedzovalo, alebo sa nedalo lyžovať. Mala som dva dni na tréning, ktoré som chcela maximálne využiť a to sa podarilo.

Už sa tešíte na Svetový pohár v Jasnej.

–  Tak ja sa veľmi teším, pretože doma je doma. Teraz to úprimne ešte neriešim, čakajú ma totiž náročné zjazdy a super G v Taliansku. Hlavou som momentálne tam. Je škoda, že to bude bez divákov, myslím si že tento rok by prišlo ešte viac divákov ako pred piatimi rokmi. Ale bohužiaľ takáto je situácia, my sa tešíme, že vôbec môžeme pretekať a budem sa snažiť to čo najviac využiť.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje na pódiu so striebornou medailou na majstrovstvách sveta. Zdroj: TASR / AP

Aký mate najbližší program?

– Ešte v utorok odlietame do Talianska, kde má v stredu na programe prvý tréning zjazdu, vo štvrtok tiež. V piatok a v sobotu sú preteky, v nedeľu odlietam späť na Slovensko. Celý ďalší týždeň budem už tu.

Každý týždeň sú iné preteky, v iných disciplínach, nerobím vám to momentálne problém?

– Je to ťažšie, že sa musím vždy preorientovať a skoncentrovať na tú danú disciplínu. V zjazde je výhoda, že sú aj tréningy, tam je priestor sa adaptovať. Aktuálna sezóna je pre mňa ťažšia, jazdím všetky disciplíny, musím to meniť, nemám čas na tréning. To je pre mňa najhoršie, že nemôžeme trénovať slalom aj obrovský slalom. Ale vedeli sme do čoho ideme a budeme bojovať až do konca. Mám natrénované, dám do toho všetko a uvidíme ako to dopadne. Cítim sa dobre aj v rýchlostných disciplínach a vo Val di Fassa chcem získať čo najviac bodov.

Počas dvoch dní ste si doma oddýchli a prišli na iné myšlienky. V prebiehajúcej sezóne ste si podobný relax v spoločnosti najbližších asi nemohla dopriať? 

– Po majstrovstvách sveta som bola unavená. Pomohlo mi, že som bola doma, najmä psychicky, keďže to boli náročné dva týždne a na Slovensku som prišla na iné myšlienky. Bola som konečne s rodinou. Vždy sa teším keď môžem prísť domov, ale potom sa bojím, aby som sa veľmi neuvoľnila. Stále mám na pamäti, že je ešte pred nami dlhá sezóna.