Regióny Žilina Čadca

Rozpočet Čadce je v nedohľadne, primátor mlčí a poslanci sú rozhorčení

Ilustračná fotografia, Zdroj: pixabay.com

ČADCA – Čadčianska samospráva zotrváva v rozpočtovom provizóriu. Mestský úrad totiž nepripravil a primátor Milan Gura nepredložil na úvodné tohtoročné rokovanie mestského zastupiteľstva návrh rozpočtu na rok 2020. Viacerí poslanci sú z postupu vedenia mesta rozhorčení, Anna Belousovová i Pavol Holeštiak avizujú, že na dnešnom rokovaní zastupiteľstva budú od primátora žiadať vysvetlenie.

 

Poslanecký zbor v Čadci naposledy rokoval vlani 5. decembra, keď na druhý pokus prijal dôležité všeobecné záväzné nariadenia o sadzbách dane z nehnuteľností a poplatku za odpad. Tie sa však doteraz nepremietli do rozpočtu, keďže primátor Gura už do konca roka 2019 zastupiteľstvo nezvolal a návrh rozpočtu na rok 2020 nefiguruje ani v programe dnešného rokovania mestského zastupiteľstva, ktoré je prvým v tomto roku.

“Zlé hospodárenie mesta a primátora v minulých rokoch doviedli mesto pred nútenú správu. Podľa vyjadrení ekonomického oddelenia chýba viac ako milión eur na zabezpečenie bežného hospodárenia mesta, na bežné výdavky. Ak mesto okamžite nezačne s potrebnými reformami, šetrením a znižovaním vlastných nákladov, reálne hrozí nútená správa,” komentoval nepredloženie rozpočtu dnes už bývalý zástupca primátora Marcel Šulo, ktorý vo viceprimátorskej funkcii skončil v decembri.

Poslanec Pavol Holeštiak považuje rozpočtové provizórium za neštandardné. “Je to nemanažérske, ekonomicky netransparentné a veľmi podivné vo vzťahu k obyvateľom nášho mesta. V Čadci sa stalo verejným tajomstvom, že mestu výrazne chýbajú financie a to paradoxne v čase najväčších daňových príjmov pre mesto za posledných 30 rokov,” povedal pre agentúru SITA Holeštiak, ktorý sa podľa vlastných slov bude na dnešnom zastupiteľstve zaujímať o stav príprav rozpočtu.

Počas rozpočtového provizória môže mesto v jednom mesiaci financovať výdavky len v objeme jednej dvanástiny rozpočtovaných výdavkov predchádzajúceho roka. V Čadci majú trojmesačné skúsenosti s rozpočtovým provizóriom z predchádzajúceho roka, kedy rozpočet prijalo mestské zastupiteľstvo až 4. apríla 2019. Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie aj primátora Čadce Milana Guru, ten sa však k téme napriek opakovaným žiadostiam nevyjadril.