Regióny Žilina Ružomberok

Ružomberok aktívne pôsobí v procese zachovania kalvárie, tvrdí primátor mesta

Zdroj: TASR / Miroslava Siváková

RUŽOMBEROK – V procese revitalizácie a zachovania ružomberskej kalvárie aktívne pôsobia vedenie mesta i poslanci mestského zastupiteľstva. Pre TASR to uviedol primátor Igor Čombor. Reagoval tak na petíciu za záchranu kalvárie, ktorú spustili miestni aktivisti. Tí upozorňujú, že historická pamiatka je ohrozená súkromným developerským projektom.

 

Primátor pripomenul, že na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva ho poslanci zaviazali, aby k problematike kalvárie vytvoril pracovnú skupinu. Tvoriť ju mali zástupcovia vedenia mesta, aktivistov a cechu architektov. “Táto skupina je už zriadená, mala aj pracovné stretnutie. Zo stretnutia vyplynulo rokovanie s investorom – budeme sa snažiť vyjednať so spoločnosťou CPI rôzne možnosti a zmeny pri posune investičného zámeru. Cieľom je zväčšiť ochranné pásmo kalvárie oproti plánovanému stavu,” povedal Čombor.

Ružomberský primátor zdôraznil, že s investorom nebude rokovať sám, na stretnutí sa podľa jeho slov zúčastnia aj zástupcovia, ktorých odsúhlasila pracovná skupina. “Zváži sa aj možnosť rokovať o ďalších alternatívach a stavebných a terénnych úpravách. Tie zabezpečia, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter kalvárie,” dodal Čombor. Rokovanie sa podľa neho má uskutočniť 11. marca.

Verejnú petíciu za záchranu ružomberskej kalvárie spustili aktivisti v týchto dňoch. Upozornili, že pamiatka je ohrozená výstavbou vilových domov v jej tesnej blízkosti. Projekt 12 bytoviek má stáť vo vzdialenosti desať metrov od najbližších kaplniek – zastavení kalvárie. Klasicistickú kalváriu nad mestom tvorí 14 zastavení krížovej cesty a kostolík Povýšenia svätého Kríža. Myšlienka jej vzniku je spojená s menami niekdajších ružomberských cirkevných predstaviteľov – farára Jána Nepomuka Záhoru a Andreja Kučmu. Začiatok výstavby sa datuje do druhej polovice 19. storočia. Ide o najstaršiu kalváriu na Liptove.