Regióny Žilina Ružomberok

Ružomberok otvára pešiu zónu cyklistom

Ilustračná foto. Zdroj: Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

RUŽOMBEROK – Pešia zóna v Ružomberku bude od utorka 1. júna otvorená pre cyklistov. Rozhodlo o tom vedenie mesta, ktoré deklaruje záujem postupne uprednostňovať ekologickejšie formy mestskej dopravy.

 

“Máme veľký záujem podporovať ekologickú mobilitu v meste. Zároveň nám záleží na tom, aby každý druh mestskej mobility mal patričnú infraštruktúru. Preto sme sa rozhodli umožniť neobmedzené využívanie pešej zóny na uliciach Mostová a Podhora pre cyklistov,” povedal ružomberský primátor Igor Čombor.

Zmena pravidiel nastane s trojmesačnou “skúšobnou dobou”, po ktorej radnica vyhodnotí situáciu. Ak sa na úseku nestanú nehody alebo škodové udalosti, zmena bude trvalá. “Ulice Podhora aj Mostová naďalej zostávajú pešou zónou. Znamená to, že prednosť má vždy chodec,” zhodnotil viceprimátor Ján Bednárik.

Správanie sa cyklistov a motoristov v pešej zóne bude od utorka dôslednejšie a častejšie kontrolované. “Otvorenie pešej zóny cyklistom je dôležitý krok smerom k modernejšiemu mestu. O tom, či toto otvorenie bude trvalé alebo len dočasné, rozhodnú samotní cyklisti svojím správaním. Preto by sme chceli všetkých milovníkov cyklistiky požiadať o zodpovednosť a ohľaduplnosť. Rovnaké upozornenie platí aj pre chodcov,” uviedol Čombor.