Regióny Žilina Ružomberok

Ružomberský poslanec chce vyhlásiť referendum o odvolaní primátora. Dôvodom je nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi

Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

RUŽOMBEROK – Poslanec mestského zastupiteľstva Ján Kuráň rozbieha petičnú akciu na vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní primátora Ružomberka Igora Čombora. Dôvodom má byť okrem iného nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi a zlyhanie pri správe cudzieho majetku. Primátor Čombor v prvotnej reakcii uviedol, že aj o tom je demokracia, v ktorej má každý občan právo vyvíjať aktivitu na jeho odvolanie. Osobný podiel na nehospodárnej činnosti však odmieta.

Petičnej akcii predchádzalo podanie troch trestných oznámení, pri ktorých mestský poslanec Ján Kuráň vychádzal zo záverov nedávnych kontrol hlavného kontrolóra Vladimíra Trnovského. “Dňa 30. septembra som podal na Generálnej prokuratúre v Bratislave tri trestné oznámenia. Všetky podania sa týkajú podozrení z páchania trestných činov pri ochrane verejných financií, čím sú poškodzované záujmy občanov mesta Ružomberok v prospech záujmových skupín a jednotlivcov,” informoval Kuráň.

Zistenia hlavného kontrolóra o nehospodárnom konaní sa týkali napríklad opráv v Hýrošovom parku či rekonštrukcie Horskej ulice. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva Trnovský navyše prezentoval výsledky kontroly hospodárenia v príspevkovej organizácii Komunálne služby Mesta Ružomberok, ktorá odhalila nevyúčtované výbery hotovosti v celkovej výške 75 000 eur. “Pri skladaní poslaneckého sľubu som sa zaviazal dodržiavať zákony a ústavu SR v prospech občanov Ružomberka. Svoj sľub chcem dodržať, a preto nemôžem konať inak, ako spustiť petíciu za vyhlásenie miestneho referenda v meste Ružomberok o odvolaní primátora, ktoré chcem spojiť s termínom konania parlamentných volieb,” uviedol Kuráň.

Trestné oznámenie zo strany mesta

Primátor Igor Čombor v reakcii na petičné aktivity poslanca Kuráňa povedal: “Každý občan môže vyvíjať aktivity na moje odvolanie, to je v demokracii jedno z nezadateľných práv. Myslím si, že tieto kauzy, ku ktorým podal trestné oznámenia, musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní. Mesto si splnilo svoju povinnosť, pri odhalení sprenevery peňazí, tiež podalo trestné oznámenie.” Ako ďalej uviedol ružomberský primátor, nie je si vedomý, že by sa akýmkoľvek spôsobom osobne podieľal na nejakej nehospodárnej činnosti. “Mám za to, že väčšina zamestnancov mesta si poctivo a zodpovedne plní svoje funkcie. Ak pri práci vznikajú chyby, tak o ich rozpore so zákonom musia rozhodnúť orgány na to určené,” dodal Čombor.

Na vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní primátora je potrebné, aby petíciu podpísalo aspoň 30 percent oprávnených voličov. Pri minuloročných primátorských voľbách v Ružomberku bolo vo voličských zoznamoch zapísaných 23 664 voličov. Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov.