Regióny Žilina Námestovo Top

Scenár z Oravy spred roka sa opakuje: Nakazili sa na svadbách?

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Robert Michael/dpa via AP

NÁMESTOVO – Už pred rokom sa Orava stala regiónom, kde pribúdalo najviac pozitívnych za deň. Aj preto sa vtedajšia vláda rozhodla, že práve na Orave spustia pilotné testovanie antigenovými testami. Neskôr však už toto testovanie prebiehalo všade. Podľa správcov sociálnej siete Dáta bez pátosu sa však scenár opäť opakuje.

 

So vzrastajúcim sa počtom pozitívnych začínajú odborníci zverejňovať rôzne analýzy či predpoklady, ako sa bude pravdepodobne pandémia koronavírusu rozširovať. Podľa správcov sociálnej siete Dáta bez pátosu by sme sa však nemali pozerať len na priemery. “V Bratislave a v Trnave je pri ďaleko vyššom počte PCR testov ako v okresoch na východe a na severe pozitivita 5%. Čo by za to dali v Starej Ľubovni a v Čadci.”

Podľa nich je najväčším problémom to, že v Bratislave sa ľudia tak často nestretávajú ako v severných okresoch, kde je bežné, že tam ľudia žijú vo viacgeneračných domoch. “Ak by 1 pozitívny mal len 3 blízke kontakty, čo v severných okresoch s mnohodetnými rodinami vo viacgeneračných domoch je skôr 13, tak by na druhý deň museli v týchto okresoch robiť pri 40%-50% pozitivita 3x viac testov a pozajtra 3x3X=9x viac testov.”

Vďaka tomu, že v tých oblastiach sú veľké rodiny, je pravdepodobne, že sa tam bude pandémia koronavírusu šíriť rýchlejšie ako v oblastiach, kde majú rodiny maximálne jedno dieťa. “Len pani v Starej Ľubovni vystrelila pozitivita z 11% na 49,95% a pani v Čadci zo 17/ na 37%. A od začiatku týždňa má pani v Starej Ľubovni pozitivitu 65%. Oni tam majú menej negatívnych ako pozitívnych.”

V Bratislave má byť tempo nárastu pozitívnych o niečo kľudnejšie. “V Bratislave pre férovosť nárast za týždeň z 3,6% na 5,0%. Tempíčko, pohoda, klídek, tabáček”

Zdroj: FB / Dáta bez pátosu

Môžu za to svadby?

K veľkej pozitivite v tých okresoch mali prispieť aj svadby. “Zakázané svadby z Bardejova boli presunuté do Svidníka, to je na mape vpravo.” Autor príspevku predpokladá, že to isté sa Stane aj v Starej Ľubovni. “Tipujem zo Starej Ľubovne presun do Kežmarku – ten má pozitivitu 2% a otvorené reštiky aj vnútri a aj s pivnicou.” 

Hostia sa totižto počas svadieb presúvajú z dvoch rozdielnych okresoch. Pričom jeden môže byť červený s vysokou mierou pozitivity a druhý oranžový s nižšou mierou. Môže teda dôjsť k infikovaniu obyvateľov druhého okresu.