Regióny Žilina Liptovský Mikuláš Ružomberok

Situácia je zatiaľ normálna. Oravská priehrada aj Liptovská Mara majú dostatok vody

Obrovská tragédia na Oravskej priehrade.
Oravská priehrada a Liptovská Mara sú naplnené na 62 percent. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

RUŽOMBEROK – Severoslovenské vodné nádrže Oravská priehrada a Liptovská Mara sú naplnené na 62 percent. Uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

 

Oravská priehrada je aktuálne naplnená na úrovni 596,89 metra nad morom. Minimálna hladina je 586,44 a maximálna 601,24 metra nad morom. “Podobné stavy hladín sa vyskytli napríklad v roku 2016, nižší stav o meter bol aj v roku 2015,” vysvetlil Bocák. Liptovská Mara je podľa hovorcu naplnená na úrovni 558,01 metra nad morom. Minimálna hladina je 539,59 a maximálna 564,89 metra nad morom. “Podobné stavy boli aj v zime 2018, v roku 2015 či v roku 2012,” dodal Bocák. Doplnil, že v celej Európe aktuálne zaznamenávame dlhodobé suché obdobie, čo ma za následok aj zníženie hladín vodných tokov a stavieb. Výnimkou podľa neho nie je ani Liptov a Orava.

“Tam, kde sú na vodných tokoch vybudované vodné stavby, je hladinu riek pod nimi možné regulovať, a to v zmysle zákonom stanoveného manipulačného poriadku. Inak povedané, vodné stavby slúžia prioritne na akumulovanie vody v čase prebytku a dotovaní vodných tokov pod nimi v čase nedostatku, ako je to teraz. A to tak, aby bol zachovaný život v rieke a potreby všetkých užívateľov,” priblížil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku. Ako dodal, ide najmä o dotovanie na pitné účely, pre priemysel, čistiarne odpadových vôd a podobne.