Regióny Koronavírus Domáce Žilina Bardejov Lučenec Poprad Top

Situácia s koronavírusom sa zhoršuje. Nemocnice hlásia vysoké počty nakazených zamestnancov

Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

LUČENEC – Dovedna 48 zdravotníkom Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci potvrdili ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedol jej riaditeľ Július Höffer, podľa ktorého je medzi nimi 14 lekárov a 32 sestier.

 

“Ostatní do toho počtu 48 sú iní zdravotnícki pracovníci. Spravili sme všetko pre to, aby nebola ohrozená základná zdravotná starostlivosť, aj keď s problémami,” konštatoval riaditeľ.

Všetci nakazení pracovníci sú podľa jeho slov len z dvoch oddelení. “Ide o interné a anestéziologicko-resuscitačné oddelenie. Keď to rozdelíte, tak na dve oddelenia je to veľmi veľa zdravotníkov a museli sme prijať opatrenia,” podotkol Höffer.

Situácia však podľa neho zatiaľ nie je až taká vážna, ako napríklad v bardejovskej nemocnici, kde nie je v práci viac než 100 zamestnancov. Dodal tiež, že cez okresný krízový štáb povolali do lučeneckej nemocnice na pomoc dvoch ambulantných lekárov.

V prípade núdzového stavu, keď nemá kto robiť, sú podľa riaditeľa potrebné aj takéto kroky v podobe pomoci neštátnych lekárov. “Tí lekári, ktorí stále pracujú, si potrebujú trochu aj oddýchnuť. Nemôžu byť v práci nonstop,” zdôraznil riaditeľ.

Ohrozený chod

V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove sa situácia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 podľa jej riaditeľa a prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka zhoršuje. Ohrozený je chod jednotlivých oddelení a 101 z približne 700 zamestnancov nie je v práci. “Buď sú práceneschopní v karanténe, čiže sú pozitívni na ochorenie COVID-19, alebo v OČR karanténe, to znamená, že sú doma s deťmi. Ide hlavne o zdravotné sestry, keďže sú zatvorené aj základné školy,” uviedol Petko s tým, že im pomáha i armáda.

Ako povedal, pomohlo by im zabezpečenie ubytovania pre zamestnancov, ktorí sú v karanténe. „Požiadali sme o to Prešovský samosprávny kraj. Predseda nám sľúbil, že by to malo byť od budúceho týždňa. Okresný úrad sme požiadali, aby nám v rámci núdzového stavu pridelil zdravotníckych pracovníkov, lekárov a sestry. Situácia je naďalej kritická, nezlepšuje sa, skôr sa zhoršuje v tom, že momentálne v nemocnici máme už 24 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Z toho jeden je na umelej pľúcnej ventilácii, dvaja sú na intenzívnom dýchacom systéme a v noci jeden pacient zomrel,” skonštatoval Petko s tým, že to ukáže až pitva.

V uplynulých dňoch v nemocnici zrušili prevádzku rehabilitačného oddelenia a zamestnancov presunuli na iné oddelenia. “Kritická situácia môže nastať na chirurgickom oddelení, hlavne z hľadiska lekárov, a veľký problém je momentálne aj na detskom oddelení, kde máme tiež štyroch alebo piatich lekárov v karanténe doma a sú pozitívni na ochorenie COVID-19,” dodal Petko.

 

V Bardejove je ohrozený chod všetkých oddelení. Zdroj: TASR / AP

Počty stúpajú

Nemocnica Poprad má aktuálne 53 zdravotníkov, ktorí majú ochorenie COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda s tým, že pozitívnych je 11 lekárov, 35 sestier a praktických sestier, aj sedem sanitárov.

Hovorkyňa priblížila, že desať ďalších zdravotníkov je v karanténe. Keďže prišli do kontaktu s pozitívnym na ochorenie COVID-19, väčšina z nich čaká na výsledky testov. Začiatkom týždňa nemocnica očakáva návrat desiatich zamestnancov z karantény a postupne ďalších. „Pokiaľ ide o študentov štvrtých ročníkov stredných zdravotníckych škôl, komunikujeme so školou, nateraz sme však pomoc študentov nevyužili,“ dodala Galajda.

Fungujú zatiaľ všetky oddelenia

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline potvrdili od začiatku októbra preventívnym testovaním ochorenie COVID-19 u 36 zdravotníckych i nezdravotníckych zamestnancov zo šiestich oddelení. Ďalších 30 zamestnancov je aktuálne v karanténe. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Doplnila, že vo FNsP Žilina sa nepotvrdil prenos ochorenia zo zamestnanca na hospitalizovaných pacientov. “Prípady sme vždy okamžite podchytili, izolovali a podľa výsledkov testovania nariadili karanténu aj ďalším kontaktom. Na každom z dotknutých oddelení sme podľa potreby prepracovali služby, aby sa o pacientov starali zdravotníci, ktorí mali negatívny výsledok PCR testu. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť však zatiaľ vieme naďalej zabezpečiť v rámci všetkých oddelení,” informoval medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik.

V karanténe bola od nedele do stredy uzatvorená len pediatrická ortopédia po pozitívnom výsledku na ochorenie COVID-19 u jedného lekára a jednej lekárky. “Pretestovali sme kompletne všetkých zamestnancov oddelenia, výsledky boli negatívne. Činnosť detskej ortopédie v rámci lôžok i ambulancií je preto bezpečne obnovená. Pacienti sa nemusia obávať, preventívne opatrenia sú nastavené správne, zamestnanci k nim pristupujú zodpovedne,” dodal medicínsky riaditeľ FNsP Žilina.

Žilinská fakultná nemocnica je momentálne v prvej fáze krízovej reprofilizácie, v rámci ktorej pripravujú otvorenie pandemického pavilónu. “S tým spojené nevyhnutné kapacitné a personálne obmedzenia zapríčinili pozastavenie plánovaných operácií od 15. októbra 2020. Neodkladná zdravotná starostlivosť, pôrody, liečba onkologických pacientov a starostlivosť, ktorej dlhší odklad by mohol viesť k zhoršeniu stavu pacienta, je naďalej zabezpečená,” uviedla hovorkyňa nemocnice.

 

V Žiline zatiaľ fungujú všetky oddelenia. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák