Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Situácia v pohoriach sa stabilizovala. Lavínové nebezpečenstvo je len mierne

Ilustračná foto. Zdroj: FB / HZS

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Snehová pokrývka v slovenských pohoriach je i v nedeľu všeobecne spevnená a stabilizovaná, vplyv na to má pretrvávajúce ochladenie. Výnimkou sú severné, severovýchodné a východné svahy Tatier vo vysokých polohách, v ktorých platí mierne lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Na severných, severovýchodných a východných svahoch Tatier vo výške nad 1900 metrov nad morom je sneh od posledného sneženia ešte stále suchý. “V týchto lokalitách je možné uvoľniť lavínu hlavne pri väčšom dodatočnom zaťažení (horolezec, turista, viacero lyžiarov). Menšie mokré lavíny, či už spontánne alebo uvoľnené človekom, sa môžu popoludní vyskytnúť aj na južných svahoch v polohách do 1700 metrov nad morom,” upozornil Kyzek.

V nižších polohách pohorí a hlavne vo Fatrách je lavínové nebezpečenstvo len malé a lokálne, pretože snehová pokrývka je na mnohých svahoch už nesúvislá.

Ochladenie po prechode studeného frontu z 22. apríla trvá i v nedeľu, ráno mrzlo vo výškach nad 1300 metrov a zhruba nad touto hranicou bude v nedeľu i snežiť. Vietor zrána fúkal len mierny, popoludní zosilnie.

Snehové podmienky sú v jednotlivých výškach veľmi rozdielne. Vo vysokých polohách Tatier je snehu vzhľadom na koniec apríla pomerne veľa, do 1500 metrov je snehová pokrývka na južných stranách pohorí už nesúvislá.