Regióny Žilina

Školy budú v Žiline dostupné len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

ŽILINA – Materské a základné školy (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina budú od pondelka 15. marca fungovať v obmedzenom režime. ZŠ prerušujú prezenčné vyučovanie a dostupné budú iba pre žiakov rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre ako i deti, ktoré nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Rovnako to platí i pre materské školy (MŠ). TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. 

 

“Povinnosťou rodičov pri nástupe detí do škôl je predložiť negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní u jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa, testovanie budú musieť absolvovať aj zamestnanci škôl,” uviedol Miškovčík.

O novom režime škôl podľa neho rozhodol zriaďovateľ na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline a krízového štábu okresného úradu, členov pandemického strediska. “Dôvodom na úpravy je zhoršujúca sa epidemická situácia a negatívny výhľad, ktorý má okres Žilina v COVID automate,” doplnil.

Situácia sa v detských kolektívoch v školách podľa radnice zhoršuje a pribúdajú pozitívne prípady ochorenia COVID-19 u detí. V súčasnosti sú z tohto dôvodu uzatvorené štyri MŠ a dve ZŠ. Pozitivitu zaznamenala samospráva aj u zamestnancov školského stravovania, kvôli čomu uzatvorili štyri prevádzky školských kuchýň.

Mesto si uvedomuje, že prijaté preventívne opatrenia spôsobujú zamestnaným rodičom problém, prijať ich však muselo z dôvodu ochrany zdravia a životov, ako i zamedzenia pribúdania pozitívnych prípadov na školách, povedal primátor Peter Fiabáne.

V zhoršenej pandemickej situácii musí podľa neho samospráva vytvoriť podmienky najmä pre kritickú infraštruktúru, ktorá zabezpečuje základné potreby obyvateľov. “Nesmierne dôležité je pre nás v tejto chvíli zachovanie chodu strategických podnikov, aby nedošlo k situácii zastavenia nepretržitých prevádzok, čo sa podarí len znížením pozitivity na území okresu. Ak sú obaja rodičia zamestnancami takéhoto podniku, zabezpečíme, aby ich dieťa bolo umiestnené do školy,” zdôraznil.