Regióny Žilina Šport Jasná Top

Slovenská fantázia v Jasnej. Petra Vlhová po famóznom výkone vyhrala obrovský slalom

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati počas 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok 7. marca 2021 v Jasnej. Zdroj: TASR / Martin Baumann

JASNÁ – Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom žien v Jasnej, keď bola o 16 stotín sekundy rýchlejšia ako druhá Alice Robinsonová z Nového Zélandu. Tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová. Líderka celkového poradia Svetového pohára Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová bola až deviata.

 

Nový deň, nové preteky, nová výzva. Petra Vlhová mala po druhom mieste zo slalomu možnosť na reparát v disciplíne, v ktorej už síce získala titul majsterky sveta, ale v posledných týždňoch jej nesedí. V obrovskom slalome. Ani v Jasnej nebola preto v užšom okruhu favoritiek na pódium, o to viac mohla prekvapiť. Navyše v priamom súboji s Larou Gutovou-Behramiovou mala možnosť znížiť jej náskok v celkovom poradí Svetového pohára, čo bola najdôležitejšia úloha dňa. Aj keď Igor Vlha, otec Petry Vlhovej, nechce prvé miesto za každú cenu. “Je fantastické, že prehodili ‘obrák’ so slalomom. Peťu to môže naštartovať, môže si teraz veriť a dúfam, že v Lenzerheide vo finále Svetového pohára to bude tak, ako má byť. Aj keď bude druhá, Peťa je rodinné striebro a netlačíme na pílu. Nech to dopadne akokoľvek, spravili sme pre to veľmi veľa. Obdivujem ju,” povedal Vlha pred obrovským slalomom.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Aby mali preteky poriadnu iskru už od začiatku, najväčšie zjazdárske hviezdy sa zoradili na štarte pekne za sebou. Jednotku mala Gutová-Behramiová, dvojku Mikaela Shiffrinová, trojku Vlhová. Adeptiek na víťazstvo bolo, na rozdiel od slalomu, však oveľa viac. Z prvej pätnástky mohla vyhrať každá. Podmienky aj počasie boli dokonalé, modrá obloha, slnečno, teploty pod nulou, perfektne pripravená trať. Nič lepšie si Vlhová a spol. ani nemohli priať. Ako prvá odštartovala Gutová-Behramiová, no už pred prvým medzičasom v rovinatej časti urobila veľkú chybu, takmer zastavila, stratila rýchlosť a až do cieľa sa trápila. V cieli si tak iba poklepala po prilbe. Vedela že to bola zlá jazda. Napokon skončila v prvom kole až za elitnou desiatkou, čo bolo pre Švajčiarku obrovské sklamanie.

Potvrdilo sa to hneď pri Shiffrinovej, ktorá predviedla bezchybné prvé kolo, plynulé, v tempe a jej náskok na Švajčiarku bol 1,75 sekundy, čo bolo extrémne veľa. Tretia v poradí bola už Vlhová, ktorá kopírovala štýl aj technickú dokonalosť Shiffrinovej. Na prvých dvoch meraných úsekoch minimálne strácala, na treťom bola dokonca najrýchlejšia, no záver nemal úplne ideálny a v cieli to bolo s mankom 16 stotín sekundy. Mohla byť však maximálne spokojná. Ako jediná totiž dokázala konkurovať Shiffrinovej a po dlhom čase predviedla v obrovskom slalome majstrovské prvé kolo. Prekvapením bola jazda Poľky Maryny Gasienicovej-Danielovej, ktorá predviedla tretiu najrýchlejšiu jazdu so stratou 44 stotín sekundy.

 

 

“Išlo sa mi oveľa lepšie ako v predchádzajúcich obrovských slalomoch. Bola som pred pretekmi nastavená tak, že pôjdem naplno, že nemám čo stratiť. Konečne som predviedla moju jazdu, aj keď v spodnej časti som trochu urobila chybu. Veľký problém mi robilo meniace sa svetlo, keď som prechádzala zo slnka do tieňa. V prvých dvoch bránach som v podstate nič nevidela. Od začiatku som sa snažila chytiť rytmus, aby som sa do toho dostala. V strednej pasáži som sa cítila veľmi dobre, akurát tú spodnú časť som mohla zajazdiť lepšie. Je mi však jedno, na ktorom som mieste, som hlavne spokojná, že som mala konečne dobrý pocit z mojej jazdy. Pokúsim sa to zopakovať v druhom kole, povedala po prvom kole Vlhová.

Pred štartom druhého kola boli odstupy v najlepšej tridsiatke extrémne. Veď posledná postupujúca Kaya Norbyeová mala na Shiffrinovú stratu takmer 3 a pol sekundy a desiata Katherine Liensbergerová 1 a pol sekundy. Bolo tak jasné, že o pódium alebo víťazstvo sa výber zjazdárok zúžil na päť – šesť mien. Ale to samozrejme nevylučovalo možnosť, že niekto v prípade extrémne dobrej jazdy nemôže prekvapiť. Najmä Gutová – Behramiová nemohla byť so štrnástym miestom absolútne spokojná. Veď pri aktuálnych prepočtoch sa rozdiel medzi Vlhovou a Gutovou – Behramiovou znížil v celkovom poradí na 45 bodov a to Švajčiarka pred obrovským slalomom v Jasnej určite nemala v pláne. Do hry o body už nezasiahla Petra Hromcová, ktorá nedokončila 1. kolo.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati 1. kola obrovského slalomu Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Druhé kolo bolo rytmickejšie, dynamickejšie, oproti prvému boli viaceré bránky zatočenejšie. Bolo preto potrebné držať tempo a rýchlosť od začiatku do konca. Najmä úsek po prvý medzičas bol technicky náročný, podobne ako medzi druhým a tretí meraným úsekom. Tu sa dalo pri ideálnej stope veľmi veľa získať. Až do ostro sledovanej jazdy Gutovej – Behramiovej sa na prvom mieste striedali viaceré pretekárky, ale čakalo sa až na Švajčiarku, akú jazdu v štýle hop alebo trop predvedie. Švajčiarka riskovala od štartu, jej prejav bolo oveľa dynamickejší a agresívnejší ako v prvom kole a na každom medzičase bola najrýchlejšia. V závere dokonca ešte dokázala pridať plyn a v cieli mala k dobru 63 stotín na Anu Buciková. No dlho sa na prvom mieste neohriala, lebo po nej predviedla Ramona Siebenhoferová svoju jazdu snov a pred Gutovú-Behramiovú sa dostal o 35 stotín.

Pred ňu sa postupne dostali ešte aj Michele Gisinová a Katharine Liensbergerová, čo bolo pre Vlhovú iba dobre. Každý bodík v jej prospech sa totiž počíta. Neskutočnú jazdu predviedla Alice Robinsonová, ktorá išla ako raketa a aj napriek veľkej chybe prešla cieľom o 1,18 sekundy rýchlejšie ako dovtedy najlepšia Siebenhoferová. To už bol útok na pódium. Veľmi razantný. Nedostali sa totiž pred ňu ani Marta Bassinová, Federica Brignoneová a Nina O Brienová. Bassinová si aspoň urobila chuť ziskom malého kryštálového glóbusu za obrovský slalom. Malú športovú tragédiu prežila Poľka Gasienicová-Danielová, ktorá vypadla štyri bránky pred cieľom, keď mala šancu na umiestnenie v prvej päťke.

 

Mikaela Shiffrinová na trati obrovského slalomu Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Martin Baumann

Potom sa už k slovu dostala Vlhová. Na Robinsonovú mala k dobru 82 stotín, čo je za normálnych okolností viac ako dosť. Aj bolo. Aj keď na každom medzičase Vlhová strácala desatiny sekundy, no nedala sa rozhodiť, išla plynulo, bez chýb a v cieli to stačilo. Aj keď iba o 16 stotín sekundy. Spokojnosť a množstvo bodov k tomu. Najmä keď Shiffrinová svoju druhú jazdu pokazila a skončila tretia. Vlhová tak vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej. Doma, pred svojimi rodičmi, priateľmi, kamarátmi.

Bola to slovenská fantázia okorenená ziskom sto bodov, pričom v celkovom poradí je rozdiel medzi Vlhovou a Gutovou – Behramiovou už iba 36 bodov. Víkend snov tak bol kompletný. Po druhom mieste v slalome pridala 25-ročná Liptáčka triumf v “obráku” a poriadne nahlas sa prihlásila do súboja o veľký kryštálový glóbus. Vlhová si pripísala na konto 19. triumf vo Svetovom pohári a piaty v “obráku”. V tejto disciplíne zaknihovala prvé víťazstvo v sezóne, predtým v obrovskom slalome naposledy triumfovala v januári 2020 v talianskom Sestriere.

 

 

“Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to niečo úžasné. Každý, kto sleduje tento šport, vie, že som v predchádzajúcich obrovských slalomoch nebola v dobrej forme a trápila som sa v nich. Snažila som sa to zmeniť, vymenila som lyže za ľahšie a začala postupne cítiť istotu. Veľmi som túžila zajazdiť dobre na domácej trati. Chceli sme tu vyhrať, ale boli sme realisti vzhľadom na moju formu. Keď som zistila, že som zvíťazila, začala som plakať. Úprimne, netuším, či som niekedy mala také emócie, ako dnes. Bol to môj sen zvíťaziť tu, na domácej trati, dokázať, že na to mám. Veľmi mi pomohla moja mentálna trénerka, bez nej by som nedokázala byť tu doma taká pokojná. Sú to obrovské tlaky. Sama som bola prekvapená, ako to zvládam,” povedala v cieli dojatá Vlhová

 

Petra Vlhová sa teší po triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Michal Svítok

 

“Išlo sa mi oveľa lepšie ako v predchádzajúcich obrovských slalomoch. Bola som pred pretekmi nastavená tak, že pôjdem naplno, že nemám čo stratiť. Konečne som predviedla moju jazdu, aj keď v spodnej časti som trochu urobila chybu. Veľký problém mi robilo meniace sa svetlo, keď som prechádzala zo slnka do tieňa. V prvých dvoch bránach som v podstate nič nevidela. Od začiatku som sa snažila chytiť rytmus, aby som sa do toho dostala. V strednej pasáži som sa cítila veľmi dobre, akurát tú spodnú časť som mohla zajazdiť lepšie. Je mi však jedno, na ktorom som mieste, som hlavne spokojná, že som mala konečne dobrý pocit z mojej jazdy,” doplnila šťastná Vlhová v cieli.

 

Petra Vlhová (v strede) sa teší po triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Michal Svítok

 

Slovenská zjazdárka má okrem triumfu v obrovskom slalome aj ďalší primát. Je Kvetinová kráľovná Jasnej a získala Veľkú cenu Demänovských jaskýň, keďže mala najlepší súčet časov z oboch víkendových súťaží. “Toto víťazstvo sa bude radiť medzi Petine najkrajšie. Je to skvelé pre celé Slovensko. Videl som na Peti, že po druhom mieste v obrovskom slalome z nej sálala neskutočná pohoda. Dôležité takisto bolo, že sem prišla celá rodina. Verím, že tento víkend bol z hľadiska celkového poradia kľúčový a Peťa je bližšie k naplneniu svojho veľkého sna,” komentoval úspech otec a šéf tímu Igor Vlha. Shiffrinová po pretekoch priznala, že ju trochu vyviedlo z rovnováhy dlhé prerušenie pred jej druhou jazdou. Pracovníci na trati museli totiž opraviť bránu, ktorú predtým zlomila Vlhová. “Myslela som si, že to vybavia za 15 sekúnd. Trvalo to však päť či osem minút. Tak to ale chodí, nemám čo k tomu dodať.”

 

Petra Vlhová sa teší po triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Michal Svítok

 

“Som šťastný kvôli všetkým ľuďom okolo, v prvom rade kvôli Petre, rodine a jej fanúšikom. Aj keď do Jasnej nemohlo prísť veľa ľudí pre opatrenia súvisiace s koronavírusom, som si istý, že Slovensko je dnes veľmi šťastné. Druhé kolo nebolo z jej strany úplne najlepšie, určite vie Petra lyžovať lepšie, ale hlavné je, že vyhrala a získala dôležité body. Napravili sme našu situáciu oproti predošlým týždňom. Koncentrujeme sa na našu poslednú prioritu, tá znamená niečo veľké. Teraz ideme do Are, kde musíme urobiť 200 bodov pred záverom vo Švajčiarsku. Verím, že do Lenzerheide pôjdeme z prvého miesta celkového poradia a tam sa potom rozhodne,”,” vyhlásil Vlhovej tréner Livio Magoni.

 

Petra Vlhová sa teší po triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Michal Svítok

Výsledky obrovského slalomu žien v Jasnej

1. Petra VLHOVÁ (SR) 2:16,66 min., 2. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,16 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,37, 4. Marta Bassinová (Tal.) +0,96, 5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,34, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,43, 7. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,52, 8. Michelle Gisinová +1,68, 9. Lara Gutová-Behramiová (obe Švaj.) +1,69, 10. Tessa Worleyová (Fr.) +1,75, … Petra HROMCOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo

Celkové poradie: 1. Gutová-Behramiová 1256 b., 2. VLHOVÁ 1220, 3. Gisinová 969, 4. Bassinová 840, 5. Brignoneová 817, 6. Shiffrinová 775

Poradie v obrovskom slalome: 1. Bassinová 510 b., 2. Worleyová 362, 3. Gisinová 344, 4. Shiffrinová 340, 5. Brignoneová 322, 6. VLHOVÁ 318