Regióny Žilina Dolný Kubín Ružomberok

ŠOK! Extrémne zdražovanie stravného a energií v škôlkach a základných školách v Ružomberku a D.Kubíne

Cenový šok. Poplatky za stravovanie sa na základných školách radikálne zvýšili. Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

RUŽOMBEROK – Stravné v mestských materských a základných školách v Ružomberku od januára zdraželo. Rodičia detí si tak po novom priplatia. Informoval o tom hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík s tým, že stravné museli zvýšiť pre nárast cien potravín a energií v jedálňach.

 

“Mesačné výdavky za stravovanie dieťaťa v materskej škole sa navýšili približne o osem eur. Pri žiakoch prvého stupňa základnej školy je to o 6,40 eura, na druhom stupni o 8,80 eura,” priblížil Miškovčík. Primátor mesta Ľubomír Kubáň podotkol, že zvýšené ekonomické výdavky rodín v meste sa tento rok snažili zmierniť aspoň tým, že sa nedvíhajú miestne dane a poplatky. “Rodiny, ktoré sú v hmotnej núdzi a majú deti v základných a materských školách, mohli zároveň požiadať mesto o dotáciu na stravu a učebné pomôcky,” uviedol. Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré upravuje výšku stravného, prijalo mestské zastupiteľstvo na decembrovom rokovaní. Hovorca zdôraznil, že Ružomberok nie je jediné mesto, ktoré muselo pristúpiť k takémuto kroku. “Zvýšenie cien stravného sa dotýka viacerých samospráv na Slovensku. Dôvodom je úprava finančných pásiem na nákup potravín na jedno jedlo,” vysvetlil.

Materskú školu (MŠ) Záskalická v Dolnom Kubíne do začiatku apríla dočasne zatvorili pre vysoké ceny energií. Do najmenšej jednotriednej MŠ v meste chodí 11 detí, ktoré počas prerušenia prevádzky umiestnili do iných škôlok. Potvrdil primátor Dolného Kubína Ján Prílepok. Okrem detí presunuli do iných MŠ aj zamestnancov, ktorí zastúpia dlhodobo práceneschopných kolegov. Dôvody prerušenia prevádzky sú najmä ekonomické, keďže MŠ má ako jediná v meste plynové vykurovanie. “Táto škôlka vykuruje plynom, nie je napojená na mestského dodávateľa tepla. Cena plynu nám z minuloročných 20 eur za megawatthodinu vzrástla na 213 eur,” priblížil Prílepok. Celková predpokladaná úspora počas dočasného zatvorenia škôlky je 25.000 eur. Primátor ubezpečil, že ušetrené peniaze ostanú v kapitole MŠ. Počas roka ich použijú na skvalitnenie prostredia pre škôlkarov.