Regióny Žilina Koronavírus Top

BOJ sa vyostruje, ŠOKUJÚCI INZERÁT hovorí za všetko: „Neberieme očkovaných mRNA vakcínami.“

Zdroj: TASR / AP Photo/Pavel Golovkin, FB / Prečo média mlčia

ŽILINA – Hoci rozhodnutie o tom, či sa necháte alebo nenecháte zaočkovať a akú vakcínu si vyberiete je dobrovoľné. Firma Alvest Mont si dala naozaj pozoruhodnú požiadavku, ktorá rozhodne o tom, či vás do zamestnania príjmu alebo nie.

 

Inzerát, ktorého fotografia sa objavila na sociálnej sieti na stránke: “Prečo média mlčia”, vyvoláva protichodné názory.  Spoločnosť Alvest Mont v ňom ponúka prácu v Žiline. Ide o zamestnanie: „pre projektovanie technologických zariadení ČOV v 3D Solid Works.“

Podmienka pre uchádzačov je však minimálne zvláštna. Ľudia, ktorí sa rozhodli zaočkovať vakcínou mRNA v tejto spoločnosti nemajú šancu. „Neberieme očkovaných mRNA vakcínami,“  napísali v inzeráte ako jednu zo základných podmienok pre prijatie do zamestnania. V tomto prípade ide o vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

Zdroj: FB / Prečo média mlčia

Ľudia s tým nesúhlasia

Pod týmto príspevkom sa okamžite strhla vlna kritiky na zamestnávateľa, „nesúhlasím. Tak sa to nemá robiť, kde sme……..bolo povedané dobrovoľné očkovanie,“ uviedla jedna z komentujúcich. K jej názoru sa vzápätí pridala aj ďalšia, „všetko je diskriminácia!! Čo je koho po tom či som alebo nie som zaočkovaná?!! Môj život! Stále sa tu rieši len covid a už iné choroby nikoho netrápia!!!“

Spoločnosť Alvest Mont sa špecializuje na projektovanie technologického zariadenia hlavne pre biologické čističky odpadových vôd. Zároveň však tieto zariadenia aj dodáva. Uvádzajú kompetentní na svojom webe. Konateľom firmy podľa obchodného registra je Pavol Pijak z Prahy.

Pod predmetným inzerátom bol uvedený jeho e-mail, na ktorý sme sa ho pokúsili kontaktovať. Pijaka sme konfrontovali s otázkou, prečo si dal takúto podmienku pre uchádzačov, ktorí sa zaujímajú o zamestnanie v jeho spoločnosti. “Prečítajte si túto knihu a budete vedieť,” napísal nám Pavol Pijak s tým, že poslal link na knihu Nebezpečná vakcinácia.

Pokúsili sme sa ho teda kontaktovať aj telefonicky, aby nám ešte viac priblížil jeho stanovisko k inzerátu, ktorý vyvolal vášne. “Nemám na to vôbec čas, nemám na to čas. Prečítajte si tamtú knihu a budete tomu rozumieť, to je zložitá problematika.” uzavrel majiteľ firmy.

Zdroj: TASR / Iranian Presidency Office via AP

O akú knihu ide?

Podarilo sa nám zistiť, že Pijak je predseda občianskeho združenia Obroda Slovanov, na ktorý nás presmeroval. Kompetentní na svojom webe zverejnili hlavný cieľ tohto združenie, ktorým je „podpora, výroba a rozširovanie písomných materiálov za účelom duchovného obrodenia Slovanov a slovanských ideí a myšlienok, šírenie vedomostí v oblasti filozofie a psychológie, analýzy ideológií, náboženstiev, politických názorov, spoločenského vývoja a podobne“.

Toto združenie už vydalo niekoľko kníh s titulmi ako Zbytočná vakcinácia alebo Nebezpečná vakcinácia, ktorých autor je Pavol Peter Kysucký. Druhá kniha, na ktorú nás presmeroval aj Pijak, má podtitul Ako odstrániť mRNA vakcíny z tela. Je to doplnenie prvej knihy Zbytočná vakcinácie, v ktorej sa autor dopustil niekoľkých teoretických chýb.

Zdroj: TASR / AP Photo/Mary Altaffer

Vydavatelia kníh sa však poistili a ku knihe pridali aj varovanie, v ktorom informujú, že texty a rady nie sú náhradou lekárskej starostlivosti. „Autor, vydavateľ, distribútori ani ďalší ľudia, ktorí sa podieľali na vzniku tejto knihy a na jej šírení, neručia za prípadné škody, ktoré by mohli vzniknúť pri nasledujúcich informácii.” uvádzajú na webe.

Vyjadrenie inšpektorátu práce

Podľa hovorcu inšpektorátu práce Ladislava Kerekeša nejde z tohto obsahu dostatočne zistiť, či táto ponuka práce je aj ponukou do zamestnania, v ktorom by mala byť práca vykonávaná v pracovnom pomere. V prípade, že táto ponuka práce je aj ponuka do zamestnania nesmie obsahovať „akékoľvek obmedzenia a diskrimináciu podľa rasy, farby pleti, pohlavia, veku, jazyka, viery a náboženstva, zdravotného postihnutia, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu, manželského stavu a rodinného stavu.”

Ďalej nám tiež uviedol, že neexistuje oprávnenie zamestnávateľa, aby zisťoval alebo žiadal potvrdenie od zamestnanca či je alebo nie je zaočkovaný proti koronavírusu. Zamestnávateľ je oprávnený vyžadovať iba dokument o posúdení zdravotného stavu zamestnanca vo vzťahu k práci a interpretáciu jeho výsledku lekárom v zmysle zdravotne spôsobilý alebo zdravotne nespôsobilý na výkon posudzovaných pracovných činností.”

Hovorca nás však upozornil, že “Národný inšpektorát práce nie je kompetentný podávať záväzné výklady právnych predpisov, ktoré vykonáva Najvyšší súd svojou rozhodovacou činnosťou. Z tohto dôvodu vyššie uvedené stanoviská nemajú právnu záväznosť a sú pomôckou pre aplikačnú prax. “