Regióny Žilina Top

Stádo kôz roztrhali vlci: “Do hory sa bojíme ísť bez dvanástky brokovnice,” hovorí miestny starosta

Svorka vlkov roztrhala stádo kôz. Zdroj: TASR

STANKOVANY – Obyvatelia liptovskej obce majú hlavu v smútku. Stádo kôz, ktoré chránilo chotár pred zarastením náletovými drevinami minulý týždeň roztrhali vlci. Miestny starosta Vladimír Urban hovorí, že situácia je neúnosná. Ľudia sa podľa neho boja vchádzať do lesa a nemôžu chovať žiaden hospodársky dobytok. 

 

V sobotu minulý týždeň stádo 40 kôz doslova zmasakrovali vlci.  “Najprv strhli jelenicu teraz zlikvidovali stádo kôz a za chvíľu sa asi pustia aj do kráv,” vyslovil s obavou miestny starosta Vladimír Urban. Kozy približne 200 metrov od rodinných domov chovalo miestne pozemkové spoločenstvo Stankovany. Zvieratá si kúpili a chovali na vlastné nálady a tak chránili obec pred zarastením náletovými drevinami. “Lebo keď vám náletové dreviny zanesú celý chotár, tak vám zase ochranári nedajú povolenie na vyrúbanie, iba 20 metrov štvorcových každý rok, to nie je normálne,” sťažuje sa hlava obce. Najprv miestne spoločenstvo chovalo len kravy, tie však nevedeli spásať práve spomínané dreviny a tak si tento rok zaobstarali aj stádo kôz. “Koza je taká nedisciplinovaná, tá väčšinou trávu nežerie, iba ohrýza kriaky, takže potrebovali sme ich kvôli tomu, aby nám trochu likvidovali tie náletové dreviny a namiesto toho, nám vlky zlikvidovali celý chov.” 

Liptovská obec Stankovany. Zdroj: google maps

Pri sobotňajšom útoku zrejme učili staršie vlky tie mladé loviť. Kozy pritom neuchránil ani elektrický oplôtok.  “Bolo tu 40 kôz, okolo 20 rozohnali, to kde kade ste počuli bľakot zatúlanej kozy, čo ich rozohnali, tie už nikto nenájde. Asi desať ich potrhali vlci a tie, čo sa útekom zachránili, dlhé trvanie mať nebudú,” vysvetľuje Urban. Starosta hovorí, že jedno kozliatko ich vyšlo na 80 eur, pri štyridsiatich by tak škodu vyčíslili na 3200 eur. Náhradu budú žiadať od Okresného úradu, keďže vlci sú na Slovensku zákonom chránené živočíchy. „Je to ekologické riešenie. My nemusíme páliť naftu na dokosenie nespasených miest, zbytočne nezaťažujeme životné prostredie. To, čo nedopásli naše kravy, dopásli kozy a ešte je z nich aj úžitok,“ vysvetlil Ján Karas, predseda Urbáru – Pozemkového spoločenstva Stankovany pre sme.sk.

Galéria
Stádo kôz v Stankovanoch roztrhali vlci. Zdroj: TASR – Ján Krošlák
Ilustračné foto. Zdroj: TASR – Ján Krošlák
navigate_before
navigate_next

Problém sú aj medvede

Starosta malej obce, kde žije niečo vyše 1000 ľudí, narieka, že v chotári už nemôžu chovať takmer nič. Podľa jeho slov totiž okrem svorky vlkov, sa obyvatelia boja aj medveďov. “Okrem premnožených medveďov sa nám sem nasáčkovali aj vlci,” hovorí pre zregionu.sk s tým, že s medveďmi majú problémy dlhšie, s vlkmi len tento rok. “Nemôžete mať včelín a už vôbec nie v extraviláne, to by ste zle dopadla. Vlani jednej pani vyliezli dokonca na slivku v záhrade,” komentuje starosta skúsenosti s medveďmi v obci. “Volal som aj medvedí tím, vynadali nám, že prečo prikrmujeme zvieratá, potom prišli urobili veľký rozruch s reflektormi v noci a to bolo všetko,” dodáva s rozhorčením v hlase Urban. Ochranári vraj prisľúbili nainštalovať elektrické oplôtky, ale nič sa zatiaľ nedeje. “Takže chránení nie sme nijak a do hory sa pomaly už bojíte ísť bez dvanástky brokovnice,” opisuje hlava obce. Momentálne sa však podľa jeho slov na medvede nikto nesťažuje, predtým mu obyvatelia denne posielali zábery medveďov do mailu, teraz mu už asi tri týždne neprišlo nič. “My tu žijeme pomaly ako v rezervácii, neviem kvôli čomu treba toľko tej premnoženej divej zvery, to je už neúnosné, aby ste sa bála vyjsť z domu, keď bývate pod lesom,” dodáva na záver Vladimír Urban.

Svorka vlkov roztrhala stádo kôz. Zdroj: TASR

S tým, či nejaké hlásenia z obce Stankovany evidujú a ako často na mieste zasahujú sme konfrontovali aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. Zatiaľ na oficiálne stanovisko čakáme. No podarilo sa nám zistiť, že podľa ochranárov nejde o nejakú problémovú lokalitu a škody spôsobené medveďom v obci nemajú nahlásené.