Regióny Žilina Ružomberok

Študentom vybudujú novú autodielňu. Do rekonštrukcie investovali viac ako 800-tisíc eur

Zdroj: TASR / František Iván

RUŽOMBEROK – Dar v hodnote viac ako 800-tisíc eur dostala k svojim sedemdesiatinám Stredná odborná škola (SOŠ) polytechnická v Ružomberku. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) financoval rekonštrukciu budovy dielní na Sládkovičovej ulici, ktorú slávnostne otvorili za účasti predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej. Súčasťou obnovy bola aj výstavba úplne novej autodielne, keďže tú pôvodnú zničil januárový požiar.

 

O nutnosti rekonštrukcie priestorov pre praktické vyučovanie sa hovorilo už niekoľko rokov, pred tromi rokmi sa podarilo opraviť aspoň havarijný stav strechy. V roku 2017 z naplánovanej investície zišlo, dôvodom boli zmeny vo vedení ŽSK. Novozvolené krajské zastupiteľstvo nakoniec na rekonštrukciu vyčlenilo potrebné finančné prostriedky. „Predchádzajúci stav budovy dielní bol nevyhovujúci. Práce trvali približne 17 mesiacov, počas ktorých sa zrekonštruovala kompletne celá budova. Vymenil sa obvodový plášť, strecha, spravili sa nové okná, rozvody a zateplenie,“ uviedla k vykonaným rekonštrukčným prácam žilinská županka Erika Jurinová. Do nových dielní škola presťahovala stroje z priestorov spoločnosti Mondi SCP, ktoré do ukončenia rekonštrukcie slúžili pre potreby praktického vyučovania.

V rámci obnovy priestorov pre praktické vyučovanie postavili v Ružomberku aj úplne novú autodielňu, keďže tú pôvodnú zničil januárový požiar. „Poškodenie bolo také rozsiahle, že ju škola musela zbúrať a postaviť náhradu. Po deviatich mesiacoch v nej začiatkom novembra začali pracovať prví študenti – automechanici. ŽSK stála rekonštrukcia dielní spoločne s výstavbou novej autodielne viac ako 800-tisíc eur,“ informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

SOŠ polytechnická v Ružomberku začala písať svoju históriu 1. 1. 2009 zlúčením troch rôznych subjektov. Najstarším z nich je Stredné odborné učilište (SOU) papierenské, ktorého 70. výročie založenia si škola pripomína v tomto roku. SOU papierenské vzniklo v roku 1949 a patrilo k najstarším vzdelávacím zariadeniam svojho typu v meste. Škola pripravovala žiakov v zameraniach celulóza a papier, drevárstvo, strojárstvo a elektrotechnika.