Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Stupeň lavínovej hrozby v slovenských horách stúpol na tretí z piatich

Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V najvyšších polohách všetkých slovenských pohorí je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Ide o dôsledok frontálneho systému, ktorý zasiahol horské územia v utorok (12. 1.) popoludní od severozápadu a ovplyvňuje počasie doteraz. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Upozornil, že nebezpečné miesta sa nachádzajú na všetkých orientáciách. Dlhodobo nízke teploty podľa Buliaka neprajú stabilizácii snehovej pokrývky, preto je predpoklad, že sa v kritických miestach bude situácia zhoršovať. “Sneh si zachováva prachový charakter, uvoľniť lavínu je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Počas dňa sa môžu vyskytovať aj spontánne lavíny. Cez deň očakávame silný vietor,” zdôraznil Buliak.

Ráno pretrvávalo v horských oblastiach zamračené počasie so slabým snežením, nízkymi teplotami a silným vetrom, ktorý v najvyšších polohách dosahoval v nárazoch rýchlosť 108 kilometrov za hodinu. Ranná teplota sa pohybovala od mínus 18 v najvyšších polohách po mínus desať stupňov Celzia na podhorí. “Sneh je v pohoriach rozložený veľmi nerovnomerne. Najviac je akumulovaný v pásme hornej hranice lesa a na záveterných stranách hrebeňov,” priblížil Buliak. Na hrebeňoch sú podľa neho často vytvorené mohutné preveje a záveje.