Regióny Žilina

Systém zdieľaných bicyklov v Žiline končí. Vrátia sa už čoskoro

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Vyše 268-tisíc prenájmov zdieľaných bicyklov zaznamenal počas svojej pilotnej sezóny bikesharing v Žiline. Počas ôsmich mesiacov prevádzky sa do systému BikeKIA prihlásilo prostredníctvom aplikácie alebo webovej stránky takmer 22 500 používateľov. Hovorca mesta Vladimír Miškovčík informoval, že prenájom bicyklov sa mesiacom novembrom končí, pričom predpokladaný termín otvorenia novej sezóny je 1. apríl 2020.

 

Ľudia v Žiline si v priemere vypožičajú zdieľaný bicykel na 16 minút, čo svedčí o ich používaní na krátke vzdialenosti a cestovanie v rámci mesta. Podľa Miškovčíka najfrekventovanejšou stanicou prenájmu a vrátenia bicyklov bolo Námestie Andreja Hlinku, pre študentov sú zas atraktívne stanovištia Plaváreň, NBS, Hurbanova, Hlinská, Internáty Hliny či Veľký diel.

„Pri projektovaní stanovíšť sme prioritne využívali pozemky vo vlastníctve mesta. Dbali sme však na dostupnosť kľúčových lokalít a špeciálne sme zohľadňovali potreby študentov osadením stanovíšť pri internátoch. Systém zdieľaných bicyklov hodnotíme ako vhodný a využívaný spôsob mestskej mobility, ktorá je atraktívna nielen pre mladých,“ uviedol primátor mesta Peter Fiabáne. Dodal, že v budúcnosti chce samospráva rozšíriť systém prenájmu bicyklov tak, aby bol dostupný čo najväčšiemu počtu ľudí.

Stovky výpožičiek

S popularitou bikesharingu je spokojná aj Nadácia Kia Motors Slovakia ako hlavný investor projektu. „Veľmi nás teší, že vynaložené finančné prostriedky na hardvér, softvér, operatívne náklady a prevádzku pomohli k vytvoreniu jedinečného projektu, ktorý dáva priestor ekologickej forme dopravy v meste Žilina,” konštatoval správca Nadácie Kia Motors Slovakia Branislav Hadár.

Viac ako stovku bicyklov môžu obyvatelia a návštevníci Žiliny využívať zdarma, ak bicykel vrátia do jednej hodiny od začiatku výpožičky na ktoromkoľvek z dvadsiatich oficiálnych stanovíšť v meste. Najaktívnejší používateľ má za sebou v aktuálnej sezóne až 462 výpožičiek. „Keď sme pred viac ako tromi rokmi predstavovali systém zdieľaných bicyklov ako doplnku mestskej verejnej dopravy, zdôrazňovali sme potrebu dodávať komplexnú a funkčnú službu. Zdieľaná doprava nie je len dodanie dopravných prostriedkov, ale najmä trvalo udržateľný systém, na ktorý sa môžu jeho užívatelia spoľahnúť,” povedal generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku László Ivan.

Systém zdieľania bicyklov prevádzkuje mesto Žilina v spolupráci s Nadáciou Kia Motors Slovakia a spoločnosťou ARRIVA. Hlavným investorom systému BikeKIA je Nadácia Kia Motors Slovakia, ktorá kúpila hardvér a softvér za 320-tisíc eur. Spoločnosť ARRIVA dodala plne funkčný a odskúšaný systém a zabezpečuje denne jeho plynulú prevádzku.