Regióny Žilina Top

TRAGICKÝ koniec PÁTRANIA Dve telá nájdené v žumpe patria nezvestným 16-ročným chlapcom

Chlapcov našli dnes ráno mŕtvych. Zdroj: Pohotovostný pátrací tím Žilina

PODTUREŇ – Najhoršie obavy sa potvrdili. V stredu ráno dostali záchranné zložky správu z roľníckeho družstva v Závažnej Porube, že na hladine žumpy strážnik spozoroval dve nehybné telá. Policajti a rodinný príslušníci potvrdili, že ide o nezvestných iba 16-ročných chlapcov zo obce Podtureň, po ktorých v nedeľu 12. septembra vyhlásili pátranie.

 

Dvaja kamaráti Martin Réti a Roman Mudroň sa podľa očitých svedkov vybrali  v sobotu 11. septembra s ďalšími priateľmi na prechádzku do lesa. Nešťastnou náhodou však pravdepodobne zablúdili a nevedeli nájsť cestu späť. Policajti po nich vyhlásili pátranie. Okrem nich sa do pátracej akcie zapojil aj Pohotovostný pátrací tím. Ten dnes však prišiel s nešťastnou správou.

“Oboch nezvestných 16-ročných chlapcov, po ktorých včera pátrali aj členovia Pohotovostného pátracieho tímu sa dnes v ranných hodinách podarilo nájsť v areáli družstva, žiaľ bez známok života. Prípadom sa zaoberá polícia. Dotknutým rodinám týmto vyjadrujeme hlbokú úprimnú sústrasť a prajeme veľa síl,” napísali v svojej správe.

Do pátracej akcie sa zapojilo niekoľko desiatok ľudí. Zdroj: Pohotovostný pátrací tím Žilina

Štyri dni neustáleho pátrania po mladých chlapcoch tak skončilo tým najhorším spôsobom. Strážnik, ktorý nadránom uvidel plávať v žumpe dve ľudské telá, podal policajtom prvotný opis ich oblečenia. To sa zhodovalo s tým, čo mali na sebe Martin a Roman pri sobotňajšom odchode z domu oblečené.

“Je to strašná tragédia, najmä keď ide o mladých ľudí. Netuším čo sa mohlo stať, ale ak sa nejakým spôsobom nadýchali močoviny, tak nemali šancu,” povedal starosta Závažnej Poruby Pavel Beťko.

S ním súhlasí aj člen pátracieho tímu Lubomír Šebo, ktorý tiež Martina a Romana niekoľko dní hľadal. “Ak sa pošmykli alebo sa potkli a spadli do žumpy s močovinou, stačil by jeden nádych na to, aby sa potopili. Močovina nie je ako voda, má skôr konzistenciu bahna. O to náročnejšie je sa z nej dostať,” vysvetľuje Šebo.

Do pátracej akcie sa zapojilo niekoľko desiatok ľudí. Zdroj: Pohotovostný pátrací tím Žilina

Žumpa, v ktorej tínedžerov našli, je od obce, z ktorej pochádzali, vzdialená približne 4 km. Preto si nikto nevie vysvetliť, čo sa mladých chlapcom prihodilo. Všetci obyvatelia Podturne sú z tragickej udalosti ešte stále v šoku. Ako sám starosta obce Marián Vojtík povedal, vzťahy medzi Podturnančami sú veľmi blízke.

“Poznal som ich osobne. V našej dedine žije okolo tisíc obyvateľov, takže sa tu všetci poznáme. Nikto nevie čo sa presne stalo, všetko sú len dohady,” hovorí so zroneným hlasom starosta obce. K samotnej udalosti sa veľmi nechcel vyjadrovať, keďže policajti prípad stále vyšetrujú. Ako nám však povedal, smrť mladých kamarátov poznačila celú obec.