Regióny Žilina Top

UNIKÁTNY ÚKAZ Na čriedu kamzíkov v Nízkych Tatrách zaútočil orol priamo počas ich sčítavania

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

NÍZKE TATRY – Nevídaný pohľad sa naskytol ochranárom zo Správy Národného parku Nízke Tatry. Orol skalný priamo počas sčítavania kamzíkov zaútočil na jednu z ich čried. Podľa ochranárov je tento úkaz naozaj výnimočný.

 

Ochranári zo Správy Národného parku Nízke Tatry tento rok po štyroch rokoch zorganizovali sčítavanie kamzíkov vrchovských tatranských. Pri tomto bežnom procese sa im však naskytol pohľad, ktorý sa len tak nevidí. Boli svedkami ako orol skalný napadol čriedu kamzíkov.

„Medzi veľmi zaujímavé a cenné pozorovania patrí útok orla skalného na čriedu kamzíkov v Derešskom kotli, počas ktorého došlo aj k fyzickému kontaktu medzi orlom a kamzíkom,“ povedal pre MY Liptov Martin Paličko zo Správy Národného parku Nízke Tatry s tým, že útok sa nepodarilo zaznamenať na video alebo fotoaparát.

Územie Nízkych Tatier si ochranári pri sčítavaní rozdelili na 19 úsekov, zapojili sa do neho najmä zamestnanci správy národného parku, ďalej dobrovoľní strážcovia prírody, pomohli aj členovia Horskej záchrannej služby. Výsledky ukázali, že počet kamzíkov každým rokom zrastá. Kým pred štyrmi rokmi ich napočítali 145 až 149, tento rok ich bolo 184.

Kamzíky si na turistov zvykli

Kamzík vrchovský tatranský sa v Nízkych Tatrách najviac vyskytuje v oblasti od Králičky po Ďurkovú, je to zároveň oblasť, ktorá je najviac navštevovaná turistami, kamzíky si na ich prítomnosť zvykli. Do sčítania zaradili ochranári aj ďalšie územia v okrajovej časti výskytu, teda Kráľovu hoľu, Salatín, územie od Krakovej hole po Poludnicu.

„Vzhľadom na potrebu získania čo najpresnejších výsledkov, boli sčítacími úsekmi pokryté aj závery priľahlých dolín, teda Ludárová dolina, Lukový kotol, Derešský kotol,“ spresnil Paličko.

Počet kamzíkov stúpa

Počas sčítania pozorovali 184 jedincov kamzíka vrchovského tatranského, z toho bolo 36 tohoročných mláďat. „Prírastok populácie je na základe sčítania 19,6 percenta,“ informoval Paličko s tým, že aj na základe výsledkov predchádzajúcich sčítaní možno konštatovať, že trend vývoja početnosti kamzíka v Nízkych Tatrách je rastúci.

Kamzík vrchovský tatranský je poddruhom kamzíka vrchovského. Vyskytuje sa na území Vysokých, Belianskych a Západných Tatier. Od roku 1969 žije aj v Nízkych Tatrách. Priviezli ho sem z územia Tatranského národného parku, jeho introdukcia prebiehala v rokoch 1969 až 1976. Zámerom bolo vytvoriť záložnú populáciu pre vysokotaranských kamzíkov, ktorých početnosť začala vtedy prudko klesať.