Regióny Žilina Ružomberok Top

ÚPLNÁ NÁHODA: Manželský pár zarobil pekný balík peňazí, stačila im na to prechádzka

Zdroj: Michal Svítok / Peter Ledaj

LIKAVKA – Mladému páru sa podarilo to, o čom každý môže iba snívať. Jedného dňa cestou na zrúcaninu hradu Likava zažili niečo, na čo budú ešte roky spomínať. Počas víkendovej prechádzky zbadali v tráve niečo ligotavé. To im otvorilo dvere na lepšie začiatky.

 

Bola to len obyčajná sobotná prechádzka, ktorá im zmenila život. Keď manželia kráčali cestou na zrúcaninu hradu Likava, nič zvláštne sa nedialo. Iba kde tu bola rozhrabaná zemina, ktorú rozryli diviaky. V jednej z nich ale zrazu zbadali niečo ligotavé. Keďže nevedeli, čo to je, objav ohlásili Krajskému pamiatkovému úradu v Žiline. Ten neváhal a vyrazil za nálezom. Podarilo sa im nájsť rozbitú nádobu a kde tu pohodené mince. Keď hľadali ďalej, zachytili jej dno s prilepenými pozostatkami látky z mešca. ,,Peniaze pochádzajú z konca 15.storočia, najmladšie sú z roku 1527. Nález obsahuje 1 867 strieborných denárov, dva zlaté dukáty a jeden groš. Dokopy vážia viac ako jeden kilogram. Aj pred stáročiami išlo o celý majetok,‘‘ zdôraznilo Liptovské múzeum v Ružomberku.

Našlo sa až vyše dvetisíc mincí. Zdroj: Peter Ledaj

Zatočila sa im hlava

Znalec sa okamžite dal do práce. Ich hodnotu vyčíslil na približne 60-tisíc eur. To, čo nasledovalo potom, dostalo každého. Manželom vyplatili odmenu vo výške sto percent z hodnoty nálezu. Dôvod je jasný. Splnili všetky podmienky vyplývajúce z pamiatkového zákona. Hneď prvou je práve ohlásenie pamiatkovému úradu. ,,Nálezcovia sú veľmi úprimní ľudia s vysokým morálnym kreditom, takže predpokladám že nálezné ich určite potešilo, ale dôležitejšia pre nich bola skutočnosť, že sa na Liptove budeme môcť pochváliť takýmto skvostom,‘‘ uviedla pre Zoznam.sk z Liptovského múzea archeologička Simona Sliacka. Pokúsili sme sa osloviť aj mladý pár, no chceli ostať v anonymite. Odmenení nálezcovia sú totiž častokrát terčom rôznych útokov a šírenia zavádzajúcich informácií. Múzeá na Slovensko evidujú už niekoľko nálezov, no žiaden z nich nie je v takejto vysokej hodnote.

 

Mince mali hodnotu 60-tisíc eur. Zdroj: Peter Ledaj

Utekal s mincami

Príbeh vyše dvetisíc mincí má pokračovanie. Pamiatkový úrad nález kompletne zdokumentoval, taktiež prešiel kompletným ošetrením. Najmladšie mince pochádzajú z roku 1527, kedy bol hrad Likava vypálený. Pri úteku zrejme mince v krčahu zakopal prívrženec Jána Zápolského, ktorý vtedy hrad vlastnil.

Zbierku budú môcť neskôr ľudia obdivovať v archeologickej expozícii v Liptovskom múzeu. To však ešte chvíľu potrvá. Čím je nález početnejší, tým vyššie sú nároky na jeho spracovanie. Po zdĺhavom zdokumentovaní ,,depot Pamiatkový úrad prevedie do správy Historického múzea SNM, s ktorým úspešne rokujeme o dlhodobej výpožičke do nášho múzea. Tento proces, samozrejme, vyžaduje prípravu na obidvoch stranách. Boli by sme veľmi radi, keby tak už bolo‘‘, dodala Sliacka.

Galéria
Zrúcanina hradu Likava. Zdroj: liptovskemuzeum.sk
Čoskoro budú ľudia nález obdivovať v múzeu. Zdroj: Peter Ledaj
Nález prešiel kompletnou dokumentáciou. Zdroj: Peter Ledaj
Čoskoro budú ľudia nález obdivovať v múzeu. Zdroj: Peter Ledaj
Našlo sa až vyše dvetisíc mincí. Zdroj: Peter Ledaj
Čoskoro budú ľudia nález obdivovať v múzeu. Zdroj: Peter Ledaj
Zrúcanina hradu Likava. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: