Regióny Žilina Martin Top

ÚTOK MEDVEĎA na Turci! Muž utekal s roztrhaným stehnom asi kilometer

Ilustra

ŠÚTOVO – Prežil len zázrakom. Reč je o mladom turistovi, ktorý sa ocitol zoči-voči medveďovi. Nezostalo však len pri pohľade. Stretnutie so šelmou sa v sekunde zmenilo na boj o život. Starosta Šútova Ľubomír Maďari hovorí, že medvede sú tam dlhodobým problémom.

 

Všetko sa to podľa Maďariho začalo ešte v stredu 19. mája. „Nášho občana Romana Nogu  okolo 16. hodiny v obci Šútovo, lokalita Šútovská dolina napadol medveď hnedý. Stalo sa tak približne 350 metrov po ceste od chaty Vodopád pred mostom cez potok,“ opísal Maďari pre Zoznam.sk. Dodal, že muž, ktorého medveď napadol, je iniciatívny turista a predseda Slovenského klubu turistov v Šútove. Na mieste, kde medveď zaútočil, sa chystal osadiť nové zábradlie na jeden z mostíkov. „To bolo pred niekoľkými rokmi pri povodni zničené a na podnet návštevníkov vodopádu, nielen našich, že je to nebezpečné, ak tam zábradlie nie je, sa rozhodol, že ho vyrobí doma,“ informuje Maďari. To však ešte netušil, že bude musieť bojovať o vlastný život.

Krátko na to, ako sa k miestu dostal, ho totiž napadol medveď. Spôsobil mu viaceré hlboké rany ako dôsledok uhryznutia. Mladý muž však mal šťastie v nešťastí a spod pazúrov divokej šelmy sa mu podarilo ujsť. „Krvácajúci došiel k chate Vodopád, kde sa mu podarilo mobilom zavolať synovi, aby mu prišiel naproti a aby volal záchranárov. V šoku a s roztrhaným stehnom utekal smerom do obce asi kilometer, kde mu prišiel na pomoc syn so susedom, ktorého cestou požiadal o pomoc,“ poukázal Maďari. Syn spolu so susedom napadnutému mužovi poskytli prvú pomoc, kým prišli záchranári, ktorí ho s obrovskými ranami odviezli do martinskej nemocnice a odovzdali do rúk lekárov. Ako prvý o tom informoval portál myturiec.sme.sk .

 

Zdroj: TASR / Roman Hanc

Dlhoročný problém

Podľa Maďariho však nešlo o prvý problém, ktorý s medveďmi riešili. Už v minulosti sa stal podobný prípad, keď medveď napadol otca s dcérou. „Mali veľké šťastie v nešťastí, že sa zachránili, ale dlho sa liečili zo zranení a depresií,“ konštatoval starosta obce na severe Slovenska. „Všetci mu prajeme skoré uzdravenie,“ tvrdí starosta. Aby toho nebolo málo, obyvatelia stretávajú medvede takmer na každej prechádzke.

To však nie je všetko. V obci, alebo jej tesnej blízkosti totiž každoročne dochádza k stretom obyvateľov obce či turistov s medveďmi. Už roky totiž riešia škody na domácich zvieratách, zničené oplotenia, ovocné stromy. Všetko spôsobujú medvede. „Pár dní pred útokom, okolo obeda, telefonovalo niekoľko vodičov aut, ktorí prechádzali po ceste okolo železničnej stanice Šútovo, že medveď trhá vrecia pri hlavnej ceste na  autobusovej zástavke. Pred tým na odpočívadle pri odbočke do Rieky takúto činnosť vykonávali dva medvede. Občania, ktorí prichádzajú do obce vlakom a musia absolvovať viac ako kilometer peši,  nás neustále upozorňujú na  časté strety s medveďmi na príjazdovej ceste do obce, aby sme to riešili,“ hovor Maďari nahnevane. Pre neustále zhoršujúcu sa situáciu so šelmami je podľa starostu obce potrebné, aby kompetentní začali vec riešiť. Chcú tak totiž zabrániť prípadnej ďalšej katastrofe. Maďariho tvrdí, že je len otázkou času, kedy medvede opäť niekoho napadnú. „Toto nevyrieši ani elektrický plot okolo našich domov, ani železobetónové nádoby na komunálny odpad,“ uzavrel.