Regióny Žilina

V Liptovskom Mikuláši rozšírili cintorín. Pribudol aj drevený kríž

V Liptovskom Mikuláši rozšírili cintorín. ZDROJ: Glob.sk/Peter Korček

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Centrálny cintorín v Liptovskom Mikuláši rozšírili o novú časť. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej tento priestor pokryje potreby pochovávania na niekoľko desiatok rokov. Pribudol tam aj nový drevený kríž, ktorý vysvätili začiatkom októbra.

 

“Počas budúceho roka mesto plánuje v tejto časti cintorína spraviť výsadbu drevín. Pribudnúť má osvetlenie, ozvučenie a dobudujeme chodníky,” podotkla hovorkyňa.

Na Vrbickom cintoríne od januára do polovice októbra tohto roka pribudlo 25 nových hrobov a 42 urnových miest. Mesto pre záujem o umiestňovanie spopolnených ostatkov plánuje vybudovať kolumbárium. “Máme už spracovanú projektovú dokumentáciu na jeho realizáciu, určené je miesto, kde bude stáť a už je vydané aj povolenie na jeho výstavbu,” priblížila Čapčíková. Potrebné je podľa nej už len schváliť financovanie v mestskom zastupiteľstve, následne môžu začať s prácami.

V Liptovskom Mikuláši sú aj staré cintoríny, ktoré už nie sú v prevádzke. Hroby sú tam neudržiavané, podľa Márie Lošonskej z mestského úradu si z nich vandali robia miesta na stretnutia a často aj vyčíňanie. “Takýto problém máme na starom cintoríne v Palúdzke. Je to neúctivé a nedôstojné, ľudia chodia po hroboch, sú tam vyšliapané chodníčky, mládež sa stretáva a robí hluk a neporiadok,” povedala.

Lošonská vysvetlila, že mesto sa už roky snaží skontaktovať s nájomcami hrobových miest, aby povolili exhumáciu a preloženie ostatkov zosnulých. Ak by sa nájomcovia prihlásili, ostatky preložia podľa požiadaviek pozostalých na iný cintorín a na náklady mesta. “Treba to však riešiť, pretože dôstojnosť z tohto cintorína dávno vymizla,” podotkla.