Regióny Žilina Martin

V martinskej nemocnici je hospitalizovaná takmer stovka pacientov s COVID-19

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

MARTIN – V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je hospitalizovaných 89 pacientov s ochorením COVID-19. V pondelok (1. 3.) to bolo až 93 pacientov, doteraz najviac od vypuknutia pandémie nového koronavírusu. TASR o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

 

Doplnila, že podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží deväť pacientov. “Už tretí týždeň pociťujeme zvýšený nápor na intenzívne lôžka. Minulý týždeň sme zvýšili počet lôžok napojených na umelú pľúcnu ventiláciu na 14. UNM má pre pacientov s ochorením COVID-19 celkovo reprofilizovaných 124 lôžok,” uviedla Marčeková. “Zvýšený nápor pacientov pociťujeme aj na červenom urgente, určenom pre pacientov s ochorením COVID-19. Mnohí prichádzajú v ťažkých stavoch, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu na intenzívnych lôžkach. Zároveň sme zaznamenali pokles veku pacientov s ťažším priebehom ochorenia,” dodala Marčeková.

Nemocnica má podľa nej aktuálne v karanténe 14 pozitívne testovaných zamestnancov. “Ochorenie COVID-19 k dnešnému dňu prekonalo už 674 našich zamestnancov. Neustále pociťujeme nedostatok stredného zdravotného personálu, najmä zdravotných sestier. Tento problém bol aj pred vypuknutím pandémie,” podotkla. Vakcinačné centrum UNM podalo celkovo viac ako 10.000 očkovacích dávok. “Z toho bolo druhou dávkou zaočkovaných vyše 3700 ľudí. Naďalej očkujeme prioritne druhou dávkou. Počas týždňa by sme mali opäť spustiť registráciu na prvú dávku vakcíny pre nových záujemcov o očkovanie,” vysvetlila Marčeková.