Regióny Žilina Čadca

V Múzeu kysuckej dediny predstavia slovenské plemená hospodárskych zvierat

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NOVÁ BYSTRICA – Slovenské plemená hospodárskych zvierat predstavia v nedeľu (3. 7.) na šiestom ročníku Chovateľského dňa v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici-Vychylovke. Podujatie ponúkne aj vystúpenia folklórnych skupín, kuchyňu starých materí, tvorbu remeselníkov, detský kvíz a svätú omšu. TASR o tom informovala hovorkyňa Kysuckého múzea v Čadci Miroslava Jančulová.

 

Cieľom podujatia je podľa nej propagovať slovenské plemená zvierat. “Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci uvidia priamo pri objektoch skanzenu národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov,” priblížila Jančulová.

Doplnila, že moderátor Farmárskej revue Ján Škorňa uvedie do života publikáciu Slovenský statok – slovenské plemená hospodárskych zvierat. “Na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat – koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Ponúka informácie o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, charakteristiku jednotlivých plemien aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií,” dodala Jančulová.

Chovateľský deň organizuje Kysucké múzeum v spolupráci s občianskym združením Chováme doma, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami.