V slovenských pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo všetkých slovenských pohoriach platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

 

„Vplyvom pretrvávajúceho silného severozápadného a západného vetra a neustáleho sneženia je nový sneh previaty a previevaný na záveterné svahy najmä juhovýchodnej a východnej expozície. Na nich sa vytvorili nebezpečné snehové dosky, vankúše a na hrebeňoch preveje. V týchto miestach je možné uvoľniť lavínu najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, výnimočne sa môžu vyskytnúť aj malé a stredné spontánne lavíny,“ informoval Kyzek.

V sobotu ráno bolo na horách zamračené až hmlisté počasie, od západu so snežením. Pred studeným frontom momentálne kulminuje oteplenie, teplota vzduchu sa pohybovala od -10 do 0 stupňov Celzia. Fúkal čerstvý, vo vysokých polohách nad pásmom lesa silný až prudký západný až severozápadný vietor s rýchlosťou 5 – 15 metrov za sekundu, v nárazoch miestami až 23 metrov za sekundu.

Viac o téme: lavína, nebezpečenstvo, pohoria, výstraha

Súvisiace články