Regióny Žilina

V slovenských pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Zdroj: FB Horská záchranná služba

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V slovenských pohoriach platí pre polohy nad 1700 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

Upozornil, že kritické sú najmä záveterné svahy, žľaby a muldy, kde je vetrom previate väčšie množstvo snehu. “Pozor si treba dávať najmä v miestach, kde sa mení tvrdosť snehu, je citeľná vetrom naviata doska alebo sa objavujú znaky naviatej dosky – vlnky alebo nerovnomerne rozložená snehová pokrývka. V týchto miestach je možné uvoľniť lavínu aj pri malom dodatočnom zaťažení. Prípadne sa môžu objaviť menšie samovoľné lavíny, splazy alebo takzvané nátrže,” uviedol.

Od rána sa očakáva príchod sneženia a mohlo by pribudnúť do 15 centimetrov nového snehu. “Prúdenie tentoraz príde od juhu až juhozápadu a nemalo by byť sprevádzané silným vetrom. To znamená, že sneh vďaka záporným teplotám zostane suchý a voľný. Lokálne sa však na niektorých svahoch nachádzajú vetrom naviate snehové dosky a vankúše, ktoré majú ich typické znaky,” dodal Bešinský.