Regióny Žilina Trstená

V Trstenej zháňajú ľudí na zimnú údržbu. Minulý rok sa im prihlásil iba jediný človek

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

TRSTENÁ – Trstenská samospráva sa snaží pred blížiacou sa zimou personálne posilniť zimnú údržbu a vyhlásila možnosť zamestnať sa na sezónne práce pri odpratávaní snehu, čistení a posype chodníkov na sídliskách. Vlani sa podobná aktivita nestretla s príliš veľkým záujmom, keď sa do boja so snehom bol ochotný postaviť iba jeden brigádnik. Za hodinu práce je radnica pripravená zaplatiť záujemcom štyri eurá.

 

Novela zákona o pozemných komunikáciach z minulého roka zvýšila samosprávam starostlivosť o zimnú údržbu chodníkov. Pre mestá na severe Slovenska, kde o sneh nie je núdza, je zložité sa s novými povinnosťami vysporiadať. Výnimkou nie je ani oravské mesto Trstená. “Pri väčších snehových nádielkach kapacitne nestíhame, či po technickej alebo ľudskej stránke. Aj preto sme prostredníctvom výzvy oslovili záujemcov o sezónne práce na odpratávanie snehu, čistenie a posyp chodníkov v rámci zimnej údržby pri bytových domoch na sídlisku Západ a Stred,” priblížil aktivitu trstenskej radnice vedúci oddelenia služieb Ján Fuzák.

Špeciálne kvalifikačné predpoklady pre záujemcov úrad nestanovil, vyžaduje však spoľahlivosť a flexibilitu, pričom na dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru ponúka hodinovú mzdu vo výške 4 eurá. “K žiadosti je potrebné predložiť lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na výkon činnosti. Žiadosť môžu predložiť aj nezamestnaní, starobní dôchodcovia prípadne poberatelia invalidných dôchodkov,” uviedol Fuzák.

Podobnú aktivitu skúšali v Trstenej aj vlani. “Prihlásil sa nám iba jeden človek, dostal na starosť chodníky v okolí dvoch bytových domov. Boli sme s ním veľmi spokojní, ale máme, žiaľ, informáciu, že je vážne chorý, a tak s ním pravdepodobne počas tejto zimy nebudeme môcť počítať,” dodal Fuzák s tým, že po skúsenostiach z vlaňajška nie je pri získavaní sezónnych pracovníkov na pomoc so snehom príliš veľkým optimistom.