Regióny Žilina

V Žiline zákaz pyrotechniky neprešiel. Chýbal jeden poslanecký hlas

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk I David Duducz

ŽILINA – Jeden poslanecký hlas chýbal k tomu, aby v Žiline platil celoročný zákaz používanie zábavnej pyrotechniky v kategóriach F2 a F3. Poslankyňa Iveta Martinková predložila na rokovanie mestského zastupiteľstva novelu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o udržiavaní všeobecnej čistoty, ochrany zelene a poriadku na území mesta, ktorou by sa používanie pyrotechniky obmedzilo len na detskú kategóriu F1. Priamo na zastupiteľstve proti prijatiu VZN vystúpil Tibor Lančarič zo Slovenskej asociácie pyrotechnických firiem. Za novelu hlasovalo 16 z 28 prítomných poslancov, čo na zabezpečenie trojpätinovej väčšiny nestačilo.

 

O možnom celoplošnom zákaze pyrotechniky sa v Žiline hovorilo už pred štyrmi rokmi, keď tu obmedzovali vypúšťanie lampiónov. Motiváciou na prípravu VZN bol pre poslankyňu Martinkovú aj nedávny silvestrovský prípad smrteľného kolapsu štvorročnej sučky, ktorú vydesila vhodená petarda. “Chceme chrániť zdravie ľudí pred smogom, hlukom a úrazmi. Chceme chrániť život a zdravie zvierat, ale aj ovzdušie, vyhnúť sa požiarom a chceme mať poriadok vo verejných priestoroch. Žilina sa hrdí titulom zelené mesto a mohla by byť príkladom aj pre iné mestá,” zhrnula dôvody na predloženie VZN Martinková.

V doteraz platnom VZN je povolené používať pyrotechniku iba počas dvoch dní na rozhraní rokov, celoplošný zákaz podporuje aj náčelník žilinskej mestskej polície Peter Mišejka. “Z čerstvých skúseností stoja za zmienku štyri prípady z poslednej silvestrovskej noci, počas ktorých sme evidovali zhadzovanie zábavnej pyrotechniky z balkóna na miesto výskytu osôb, hádzanie zábavnej pyrotechniky medzi ľudí z balustrád, požiar nádoby na odpad a poškodenie poštovej schránky následkom používania zábavnej pyrotechniky. Mestská polícia eviduje tiež oznamy o úteku alebo nálezov vystrašených psov,” uviedol Mišejka.

Nezapálili by ani prskavku

Od prijatia nariadenia priamo na rokovaní odhováral poslancov Tibor Lančarič zo Slovenskej asociácie pyrotechnických firiem. “Ani sami neviete, čo idete schvaľovať. Ak prijmete nariadenie v predloženej podobe, už si ani prskavku nezapálite a nebudete mať ani novoročný ohňostroj, pretože ten nie je v kategórii F4, ale ide o kombináciu F2 a F3. Pokiaľ mal náčelník mestskej polície počas Silvestra doteraz 12 telefonátov, bude ich mať stokrát viac,” vyhlásil Lančarič a vyzval na stiahnutie nariadenia z programu rokovania.

O novele VZN sa však nakoniec nielen diskutovalo, ale aj hlasovalo. Po prijatí pozmeňovacieho návrhu poslanca Vladimíra Randu, ktorý podporili všetci prítomní poslanci, sa zdalo, že celoročný zákaz používania pyrotechniky bude schválený. V záverečnom hlasovaní sa však deviati poslanci zdržali a na schválenie VZN chýbal jediný poslanecký hlas.