Regióny Žilina

V žilinskej nemocnici otvorili pandemický pavilón. Poskytuje 77 lôžok

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

ŽILINA – Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorili pandemický pavilón pre starostlivosť o hospitalizovaných pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

 

“Napriek tomu, že nemáme infekčné alebo pľúcne oddelenie, dokázali sme vytvoriť plnohodnotný pandemický pavilón, kde môžeme súčasne ventilovať až 10 pacientov. Vytvorili sme samostatné oddelenie, v rámci ktorého sa individuálne staráme o našich pacientov v prípade ochorenia COVID-19. Poskytujeme im adekvátnu zdravotnú starostlivosť a zároveň naďalej zabezpečujeme poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti na ostatných oddeleniach mimo koronavírusu,” informoval generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Spádová oblasť žilinskej nemocnice predstavuje podľa Zátekovej štvrť milióna obyvateľov a je najväčšou v rámci zdravotníckych zariadení Žilinského kraja. Pandemický pavilón preto poskytuje až 77 lôžok. “Na prízemí a prvom poschodí je situovaných spolu 10 lôžok s možnosťou pripojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, rozvodmi kyslíka, medicinálneho vzduchu, monitormi vitálnych funkcií, infúznou technikou. Ďalších 67 lôžok je na prvom a druhom poschodí,” priblížil medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Doplnil, že oddelenie má k dispozícii vlastný röntgen, SONO a iné nevyhnutné prístrojové vybavenie. “Pavilón je maximálne izolovaný od ostatných oddelení nemocnice, v suteréne má vlastnú práčovňu, na jednotlivých poschodiach personálne i zásobovacie filtre rozdeľujúce červené a zelené vstupy aj výstupy,” dodal Bízik s tým, že centrálny rozvod kyslíka je zabezpečený v plnom rozsahu na všetkých lôžkach prvých dvoch podlaží, na najvyššie poschodie pribudne v najbližších dňoch ešte ďalších 11 výstupov.

Momentálne je v pandemickom pavilóne hospitalizovaných päť pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z toho jeden s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu. “Personál pracuje v 24-hodinových službách, v rámci jednej služby sa striedajú dva tímy. Systém sme zachovali ešte z jari, keď bol COVID pavilón otvorený po prvýkrát. Avšak s tým rozdielom, že dnes sú hospitalizovaní pacienti nie iba s podozrením, ale priamo infikovaní a očakávame omnoho kritickejší priebeh ako pred niekoľkými mesiacmi. Dbáme preto najmä na ochranu personálu, aby ostalo čo najmenej zdravotníkov v karanténe a nedošlo k ďalším obmedzeniam. Musíme preto urobiť maximum,” zdôraznil generálny riaditeľ FNsP Žilina.

“V karanténe je už 66 zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov žilinskej nemocnice, z ktorých 57 má pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Ide o 14 lekárov, 27 sestier a 16 ďalších zamestnancov,” dodal Stalmašek.