Regióny Žilina

V Žilinskom kraji spustili opravu desiatich mostov. Stáť ich to bude takmer milión

ŽSK spustil v týchto dňoch opravu desiatich mostov za viac ako 860-tisíc eur. Zdroj: TASR - Pavol Ïurèo

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spustil v týchto dňoch opravu desiatich mostov za viac ako 860-tisíc eur. Prvý z mostov by mal byť hotový do konca septembra, do konca tohto roka chce samosprávny kraj opraviť 14 mostov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

 

Doplnila, že samosprávny kraj vychádza z detailného plánu opráv, ktorý v máji schválili poslanci zastupiteľstva ŽSK. “Kvalitná infraštruktúra je veľmi dôležitá pre obyvateľov a pre ich bezpečnosť. Od štátu sme zdedili cesty a mosty, pričom mnohé z nich boli a sú v zlom stave. Rekonštruujeme ich priebežne podľa naliehavosti, nie iba pred voľbami či podľa straníckeho trička,” povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Najrozsiahlejšia rekonštrukcia čaká most v obci Vrícko, na ktorom sa kompletne vymení mostný zvršok vrátane hydroizolácie. “Ďalšie rekonštrukcie mostov sa realizujú v regióne horné Považie v obciach Svederník, Dolná Tižina, Dlhé Pole, Zbyňov, v Turci v obciach Moškovec, Ivančiná, Lazany a na Kysuciach v Oščadnici a Vysokej nad Kysucou. Mosty sa opravujú počas čiastočnej uzávierky cesty, doprava je vedená do jedného jazdného pruhu,” dodala Remencová.

ŽSK dohliada na kvalitu stavebných prác

ŽSK podľa nej prísnejšie dohliada aj na kvalitu stavebných prác a stavebné akcie realizované externými firmami zastrešujú jednotlivé závody Správy ciest ŽSK. “Pracovníci týchto závodov kontrolujú kvalitu prác zhotoviteľa stavby a dohliadajú na dodržiavanie časového harmonogramu prác. Po ukončení stavebných prác a prevzatí diela začína plynúť záručná doba. Počas jej trvania kontrolujeme kvalitu stavebného diela a v prípade nedostatkov si budeme dôsledne uplatňovať nároky na reklamácie,” upozornil podpredseda ŽSK Igor Janckulík.

ŽSK vlastní 1417 kilometrov (km) ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov. V nevyhovujúcom a havarijnom stave je približne 200 km ciest a v zlom a veľmi zlom stave 173 mostných objektov, uzavrela Remencová.