Veľké investície do rozvoja turizmu vo Vysokých Tatrách. Legendárny slovenský aquapark získal významného partnera

VYSOKÉ TATRY – Začiatkom deväťdesiatych rokov prišiel Jan Telensky do Tatier a našiel iba zdevastované hory. Tatry, ktoré poznal z detstva, už dávno neboli také, aké si ich pamätal.  Slovensku nikto nič nevedel a aj preto si povedal, že Tatry dostane na mapu sveta a pomôže im. Tatry sa nestali iba jeho podnikateľským osudom, ale priniesli mu aj jeho osudovú lásku a manželku.

 

Úspešný podnikateľ sa celé roky púšťal do finančne náročných projektov a dával si výzvy, ktorým by len ťažko niekto čelil. Hory boli prázdne a cestovný ruch upadal, aj preto si pred seba postavil víziu naplniť chodníky v Tatrách turistami. Jeden z prvých a zároveň najznámejších akvaparkov na Slovensku nesie rukopis Jana Telenskeho. Kde iní videli problémy, on videl príležitosti. Zo zničeného termálneho vrtu a pôvodného smetiska od roku 2003 v 3 etapách vybudoval výnimočný a celosvetovo známy rezort AquaCity Poprad, ktorý získal mnohé hodnotné ocenenia. Dnes na tomto mieste stojí ekologický aquapark s 13 bazénmi, wellness centrum, hotelové zariadenia, kongresové priestory, zdravotnícke centrum, Národné tréningové futbalové centrum a iné prevádzky. Zároveň stredisko patrí medzi najnavštevovanejšie atrakcie Slovenska. Do začiatku pandémie v roku 2020 navštívilo AquaCity Poprad takmer 10 miliónov turistov. Ani pandémia však nezastavila rast a investičné plány spoločnosti, ale 2 roky využila na to, aby sa pripravila na nové výzvy a príležitosti, prehodnotila pôvodné aktivity, niektoré zmenila a hlavne nasmerovala svoju činnosť tak, aby priniesla želaný efekt.

 

Jeden z najväčších a najznámejších aquaparkov na Slovensku Aquacity Poprad. ZDROJ: fb aquacity Poprad

V súčasnosti stojí AquaCity Poprad pred novou etapou, ktorá počas najbližších 10 rokov dokončí víziu a smerovanie, ktorú si Jan Telensky ešte v deväťdesiatych rokov dal. Vo svojich 74 rokoch sa však rozhodol posunúť svoje plány na ľudí, ktorí jeho víziu naplnia. Spoločnosť od 1.2.2022 prechádza kompletnou reštrukturalizáciou. Podľa riaditeľa Richarda Pichonského sa spoločnosť rozdelí na 4 hlavné piliere – Relax a oddych, Šport, Zdravotná starostlivosť a Development. V roku 2022 čaká AquaCity Poprad dokončenie rekonštrukcie aquaparku a 50m plaveckého nerezového bazéna, spoločných priestorov šatní a detských atrakcií. Začne sa výstavba už nie nových hotelových prevádzok, ale apartmánových domov SUNNY SIDE Apartments by AquaCity Poprad a dokončenie Národného tréningového centra v spolupráci so SFZ. Medzi ďalšie projekty patrí rozšírenie a dokončenie úzko špecializovaného zdravotníckeho zariadenia, ktoré má ambíciu stať sa jedným z najlepších v strednej Európe.

Vynikajúca poloha spoločnosti v centre mesta a ponuka atraktívnych služieb predurčuje toto miesto, aby sa v blízkej dobe stala rezidenčnou zónou pre Popradčanov, kde nájdu relax, oddych, pokoj a zábavu. Z dôvodu smelých a dlhodobých investičných zámerov, ktoré budú trvať 7 až 10 rokov, bolo potrebné nájsť nového finančného partnera. Napriek viacerým ponukám sa pán Telensky rozhodol prijať ponuku spoločnosti, ktorá chce zachovať jeho myšlienku a naplniť jeho vízie, pri zachovaní aktuálneho manažmentu a zamestnancov spoločnosti, tak ako by to urobil jeho veľký vzor Tomáš Baťa. Pán Telensky sa naďalej plánuje venovať svojim iným obchodným aktivitám na Slovensku a projektom vo Veľkej Británii, za ktoré pravidelne získava mnohé významné ocenenia.

 

Jeden z najväčších a najznámejších aquaparkov na Slovensku Aquacity Poprad. ZDROJ: fb aquacity Poprad

Pri výbere nového finančného partnera rozhodla hlavne garancia podmienok, a preto sa ním stala spoločnosť Pro Partners Holding, a.s. Pro Partners, ktorú vlastnia tri osoby je významná investičná skupina pôsobiaca v Strednej a Východnej Európe, spravujúca aktíva presahujúce 1,5 miliardy EUR, založená v 1996 a sídliaca v Bratislave. Zameriava sa najmä na sektory finančníctva, nehnuteľností, zdravotníctva a turistického ruchu. V sektore finančníctva pôsobí najmä prostredníctvom spoločnosti IAD Investments, správc.spol., a.s., najstaršou správcovskou spoločnosťou na Slovensku, pričom pred nedávnom oslávila 30 výročie založenia. Spravuje 14 fondov, privátne portfólia aj sporiace produkty, pričom medzi vlajkové najoceňovanejšie fondy patria 1. Realitný fond, Growth Opportunities či 1. PF Slnko. Na Českom trhu skupina pôsobí aj cez ZFP Investments, investiční spoločnosť, spoločný podnik so skupinou ZFP, pričom hlavným produktom ZFP Investments je správa ZFP Realitního fondu.

V zdravotníctve je skupina Pro Partners, ktorú vlastnia tri osoby, veľmi silná najmä v segmente zobrazovacej a laboratórnej diagnostiky, kde prostredníctvom 20 spoločností pôsobí v SR, ČR, Ukrajine a Poľsku, pričom len pred nedávnom vstúpila aj na chorvátsky trh. Postupne taktiež rozširuje činnosti o nukleárnu medicínu, onkologickú liečbu, ortopédiu či jednodňovú chirurgiu. V sektore turistického ruchu sa skupina podieľala na developmente a prevádzkovaní viacerých stredísk ako Wellness Hotel Patince, Winter park Martinky, Holidaypark Kováčová. Pro Partners má taktiež významné skúsenosti s developingom, akvizíciami a správou nehnuteľností v kancelárskom, logistickom, obchodnom či turistickom segmente, pričom svoje know-how využíva tak pri správe aktív klientov (najmä realitných fondov) ako aj pri vlastných projektoch.

 

Jeden z najväčších a najznámejších aquaparkov na Slovensku Aquacity Poprad. ZDROJ: fb aquacity Poprad

Vyššie uvedené skúsenosti a know-how v cestovnom ruchu, developmente v zdravotníctve plánuje Pro Partners využiť pri ďalšom rozvoji rezortu AquaCity Poprad. Súčasťou akvizície je aj takmer 15 hektárov pozemkov v tesnom susedstve AquaCity Poprad, určených na ďalší rozvoj.  Pri akvizícii samotnej spoločnosti AquaCity Poprad pôsobí Pro Partners viac v pozícii financujúceho partnera spolupracujúceho so súčasným manažmentom (tvz. leveraged management buy-out), pričom Pro Partners sa bude sústreďovať na akvizíciu a ďalší development susedných  pozemkov na rozvoj, pričom už pripravuje urbanisticko-architektonickú súťaž na návrh ďalšieho rozvoja lokality, súčasťou čoho bude aj výstavba ďalších turistických atrakcií.  V spolupráci s AquaCity Poprad taktiež pripravuje výstavbu rekreačných apartmánov v tesnom susedstve, čo pomôže rozšíriť hlavne ubytovaciu kapacitu. V marci počas tlačovej konferencie bude predstavený manažment a nová akcionárska štruktúra a projekty, ktoré sa v meste Poprad najbližšie roky uskutočnia.

Viac o téme: aquacity, aqupark, investor, Ján Telenský, kúpele, Poprad, Pro Partners Holding, Sport, voľný čas, Vysoké Tatry

Súvisiace články