Regióny Žilina Liptovský Mikuláš Top

VEĽKÉ PÁTRANIE Na cesty namaľovali mužské prirodzenie: Volajte 158!

Na cesty namaľovali mužské prirodzenie.
Na cesty namaľovali mužské prirodzenie. Zdroj: FB / Mesto Liptovský Mikuláš

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Niektorí ľudia nemajú skutočne rešpekt pred ničím. Dvaja ľudia sa totižto rozhodli, že nakreslia mužské prirodzenie priamo na stred cesty. Poriadne si však zavarili! Pátrajú po nich totiž policajt.

 

Je až šokujúce, čo dokážu niektorí ľudia spraviť. Dvojica na bicykloch sa počas svojho potulovania sa ulicami Liptovského Mikuláša rozhodla, že “skrášli” miestne cesty. Neváhali preto zobrať farbu a na vozovku namaľovať mužské pohlavné orgány.

Dvojica sa však poriadne prerátala a dopustila sa tohto činu priamo pod kamerami. Policajti tak zverejnili ich fotografie na sociálnej sieti mesta Liptovský Mikuláš. “Mestská polícia v Liptovskom Mikuláši žiada obyvateľov o pomoc pri stotožnení osôb, ktoré dňa 05.11.2021 v čase od 01.22 hod. Nakreslili na cestných komunikáciách v meste Liptovský Mikuláš  kresby hanlivého charakteru, čím sú dôvodne podozrivé zo spáchania protiprávneho konania.”

Na cesty namaľovali mužské prirodzenie.
Na cesty namaľovali mužské prirodzenie. Zdroj: Tip čitateľa

Nielenže je takéto správanie absolútne neprístupné, ale muži zákona tiež upozorňujú, že môže byť aj v skutku nebezpečné. “Konanie týchto osôb je závažné z dôvodu, že tieto kresby odpútavajú pozornosť vodičov a iných účastníkov cestnej premávky, pričom môžu byť príčinou vážnej dopravnej nehody.” Stačí totižto chvíľka nepozornosti a môže to mať fatálne následky.

Na cesty namalovali mužské prirodzenie
Na cesty namaľovali mužské prirodzenie. Zdroj: FB / Mesto Liptovský Mikuláš

Policajti preto občanov žiadajú, že “v prípade, že na fotografiách spoznáte konkrétne osoby, Mestská polícia žiada, aby ste to oznámili telefonicky na číslo 159 alebo mailom na adresu: centrala@mikulas.sk prípadne osobne na adrese Štúrova 1989/41, Liptovský Mikuláš.”

Na cesty namalovali mužské prirodzenie
Na cesty namaľovali mužské prirodzenie. Zdroj: FB / Mesto Liptovský Mikuláš

Prečo to urobili?

Reakcia ľudí na seba nenechala dlho čakať. Mnohí začali viesť diskusie, prečo sa dotyční takéhoto konania vlastne dopustili. “Vhodnejšie by bolo hľadať správcu cesty a potrestať ho za stav cesty chalani vyznačili výtlky po svojom ale klobúk dole za nápad,” myslí si jedna z komentujúcich. 

Vzápätí sa pridal ďalší “už bolo na čase, že na tie diery a hlboké kanále niekto upozornil. Mesto by malo venovať viac energie opravám namiesto naháňania “delikventov”. Nie obrázky, ale cesta po tej palučanskej deravej vozovke bicyklom je katastrofa a ohrozenie cyklistov a nepriamo aj vodičov!”

Na cesty namaľovali mužské prirodzenie.
Na cesty namaľovali mužské prirodzenie. Zdroj: Tip čitateľa

Podobné komentáre sa začali pod príspevkom kopiť a ľudia kompetentných z mesta vyzývali, aby opravili cestnú komunikáciu. “Treba riešiť príčinu, nie následok. Nevznikla tam kvôli tomu určite žiadna dopravná nehoda ani spoločenská ujma. Ak by to nebolo jasné, odkaz, na ktorý takto odpovedáte, znie “Opravte tie výtlky!”,” poznamenal ďalší z obyvateľov.

Ján Sokolský z vedenia mesta pre zoznam.sk poverdal, že “pokiaľ ide o hanlivé obrázky, ktoré boli namaľované na cestách v správe mesta, považujeme takéto konanie za nemiestne. Je jasné, že zhotovitelia za svojím konaním videli hrdinstvo, ktoré sa ľahko šíri na sociálnych sieťach. Pokiaľ ide o miestne komunikácie, dá sa s mestom komunikovať aj inak – civilizovane. Nikdy sa nestalo, aby sme sa nejakým podnetom nezaoberali a ak je to možné z finančného a technického hľadiska, aby sme nehľadali možnosti nápravy stavu za komunikácie aj priamo so sťažovateľmi.”

Podľa jeho slov nie je možné, aby všetky cesty v ich správe boli v 100% stave, “mesto má v majetku a správe viac ako  150 km ciest a chodníkov a nie je reálne z finančného hľadiska, aby všetky komunikácie boli nové a v 100% stave. Na druhej strane bežnou údržbou, veľkoplošnými opravami ako aj investičnými akciami je zabezpečené , aby cesty a chodníky boli zjazdné, schodné a nevykazovali poruchy, ktoré by ohrozili bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.”

Sokolský zároveň dodal, že stačilo napísať e-mail, “ak sa aj objavia závažnejšie poruchy vo vozovkách, sme vždy pripravení vykonať ich opravu. Čas na namaľovanie obrázka na cestu je dlhší čas na napísanie e-mailu s podnetom alebo telefonický hovor, ako sa v civilizovanej spoločnosti patrí, a zopakujem, že vecou sa vždy budeme zaoberať.”