Regióny Žilina Dolný Kubín Trstená Top

VEĽKÝ PROTEST na Orave! ZABLOKUJÚ hlavnú cestu smerom do Poľska

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

TRSTENÁ – Sociálne siete zaplavili informácie o veľkom proteste na Orave. Ľudia sú odhodlaní zablokovať hlavnú tepnu, ktorá vedie do Poľska. Už toho majú dosť! Nesúhlasia s návrhom zákona o reforme nemocníc. 

 

Ľudia, ktorí žijú na Orave si už povedali dosť! Dnes v stredu 20.10 2021 sa tak uskutoční o 15:00 hodine veľký protest, ktorý úplne zastaví dôležitú premávku do susedného Poľska. “Na námestí v Trstenej sa uskutoční protestné zhromaždenie s protestným sprievodom, čím dôjde k úplnému zastaveniu premávky v smere na poľskú hranicu,” informujú o tom správcovia sociálnej siete Námestovo.

Zároveň sa ospravedlňujú všetkým motoristom, ktorým to spôsobí komplikácie. Obchvat Trstenej R3 je totižto uzavretý pre rekonštrukciu. Jediným spôsobom, ako sa teda dostať do Poľska je cez mesto, kde však bude prebiehať už spomínaný protest. Vodiči by sa preto mali obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti.

Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej.
Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej. Zdroj: TASR / Martin Pavelek

Ľuďom totižto súčasná situácia nie je ľahostajná a aj preto zorganizovali protestný sprievod, ktorý potrvá maximálne 1 hodinu. Organizátori všetkých prosia, aby ich prišli podporiť. “Zásadne nesúhlasíme so súčasným návrhom zákona o reforme nemocníc. Protest je za všetky nemocnice v Žilinskom kraji,” poznamenali správcovia sociálnej siete Námestovo INFO.

Toto sú požiadavky

Správcovia sociálnej siete Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej zverejnili aj požiadavky, ktoré chcú, aby kompetentní splnili.

1. Žiadame ministra zdravotníctva a kompetentných ľudí, ktorí sú zodpovední za návrh zákona o kategorizácii nemocníc, aby navštívili trstenskú nemocnicu do 30.10.2021. 

2. Žiadame Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, aby vypracovalo nový návrh komplexnej reformy zdravotníctva v spolupráci so zástupcami dotknutých regiónov a prednostne s dôrazom na reformu ambulantného sektora, aby sme zdravotníctvo priblížili občanom. 

3. Žiadame Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, aby nemocnice v Trstenej, Dolnom Kubíne a v Liptovskom Mikuláši ostali zaradené ako regionálne nemocnice, nakoľko ich preradenie by malo nepriaznivý vplyv na kvalitu a zdravie života v týchto regiónoch.

V Dolnom Kubíne spisujú petíciu

Už v minulosti sme vás informovali, že aj primátor Dolného Kubína Ján Prílepok sa aktívne zapája do protestu proti reforme zdravotníctva nakoľko sa obáva, žeby mohli byť v Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín viaceré oddelenia. 

O tom, že situácia s nemocnicami na Orave ľuďom nie je ľahostajná dokazuje aj 34 000 podpisov, ktoré sa už primátorovi podarilo zozbierať a odovzdať na Ministerstve zdravotníctva. “Čaká nás viac ako rok odbornej diskusie a analýz. Konečné rozdelenie nemocníc by malo začať platiť od roku 2023.  Bojujeme za zachovanie všetkých fungujúcich oddelení v našej nemocnici, ktoré už dnes plnia kritériá pre regionálnu nemocnicu,” informoval Prílepok na sociálnej sieti.

Reforma zdravotníctva

Podľa novej reformy, ktorú predstavili kompetentní z Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky už v máji, by sa nemocnice mali rozdeliť do piatich úrovní. A to do komunálnej úrovne, regionálnej úrovne, komplexnej úrovne, koncovej úrovne a do národnej úrovne.

V prvej komunálnej úrovni bude prebiehať “následná a rehabilitačná starostlivosť, urgentná ambulantná starostlivosť, komplexná ambulantná starostlivosť, špecializovaná starostlivosť, môže poskytovať jednodňovú zdravotnú starostlivosť, stacionárnu starostlivosť, psychiatrickú a lôžkovú starostlivosť,” informujú o tom pracovníci ministerstva zdravotníctva na ich webe.

Druhá regionálna úroveň, by mala ponúkať štandardnú akútnu a plánovanú starostlivosť na regionálnej úrovni. “Vykonávať na tejto úrovni by sa mali základné chirurgické výkony či štandardnú starostlivosť internú, pediatria, pôrodníctvo, ale aj plánované výkony ako výmeny kĺbov.”  Tratia úroveň je komplexná, kde budú vyšetrovať akútne ťažké úrazy či komplexnú plánovanú starostlivosť ako stredne komplexné onkochirurgické zákroky.

V koncovej úrovni pôjde, “napríklad o vysoko komplexnú onkologickú liečbu, kardiochirurgiu či vysoko komplexné výkony v neurochirurgii.” A v poslednej národnej úrovni bude “vysokošpecializovaná starostlivosť s veľmi zriedkavým výskytom. Bude len na jednom mieste na Slovensku, bude sa tam napríklad realizovať transplantácia srdca.”

Reforma zdravotníctva.
Reforma zdravotníctva. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva