Regióny Žilina Šport Jasná Top

Vlhovej program po pretekoch: Žiadne lyžovanie, žiadny tréning. Ostala doma v kruhu rodiny

Petra Vlhová sa teší po triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR - Michal Svítok

JASNÁ – Očakávania sa naplnili. Už niekoľko týždňov pred Svetovým pohárom v Jasnej sa hovorilo o podujatí ako o najväčšej športovej udalosti na Slovensku v tomto roku. Ambíciám zodpovedala aj príprava a organizácia pretekov. Napriek pandémii koronavírusu a pri extrémne neštandardných podmienkach organizátori pripravili mimoriadne vydarené aj úspešné podujatie. Po športovej a spoločenskej stránke.

 

Všetko klapalo na jednotku, všetky bezpečnostné opatrenia fungovali bez problémov, lyžiari aj ich sprievodné tímy nemali žiadne obmedzenia nad rámec navrhnutých opatrení. K tomu mali všetci perfektne pripravené trate, na ktoré bolo počuť pochvalné uznania aj od členov Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Podľa servismanov jednotlivých tímov nebol v tejto sezóne na žiadnych iných pretekoch tak dokonale pripravený svah. To je pre Jasnú tá najlepšia reklama, tak by malo vyzerať medzinárodné podujatie u nás. Slovensko navyše zažilo športovú eufóriu po brilantných výkonoch a výsledkoch Petry Vlhovej. Druhé miesto v slalome a víťazstvo v obrovskom slalome je iba jeden stupeň od úplného ideálu a zisku plného počtu 200 bodov.

Vlhová dokázala, že je svetová extratrieda a spolu s Mikaelou Shiffrinovou, Larou Gutovou-Behramiou, Federicou Brignoneovou či Michele Gisinovou najjagavejšia hviezda súčasného ženského zjazdového lyžovania. V súboji o veľký kryštálový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári je teraz Vlhová v najlepšej pozícii, veď do konca sezóny zostáva už iba šesť pretekov. Z toho sú tri slalomy a jeden obrovský slalom. Zatiaľ zaostáva za Gutovou – Behramiovou iba o 36 bodov. “Toto je z ríše snov. Nebudeme počítať body, ale boli to dôležité preteky. Urobili sme radosť Slovákom v ťažkej dobe. Pred víkendom by som tomu asi neverila. Nakopla som sa, ale ešte mám veľa pred sebou. Teraz je dôležité zregenerovať, potom máme dva slalomy v Are, dám do toho všetko a nebudem nič riešiť, budem sa koncentrovať sama na seba a na moje lyžovanie,” skonštatovala Vlhová po obrovskom slalome.

 

 

Nečudo, že po heroickom triumfe na domácej pôde bol jej otec Igor Vlha úplne “na mäkko.”  “Je to neskutočné, neviem, čo mám povedať, celý sa trasiem. Petra nebojovala, Petra drela ako mula. Toto je krásny výsledok. Stalo sa to, čo sa malo stať,” povedal šťastný Vlha po víkendových pretekoch. 25-ročná Liptáčka získala exkluzívnych 180 bodov za oba dni Svetového pohára v Jasnej, kde organizátori vymenili disciplíny. Pôvodne sa mal ísť v sobotu “obrák” a v nedeľu slalom, ale pre obavy z nepriaznivého počasia prišlo ku zmene. Igor Vlha to považuje za kľúčové a verí, že sa vďaka týmto pretekom veľa zmení v psychike slovenskej lyžiarky.

“O tomto sme nesnívali, ale stalo sa a sme šťastní. Veľa sa teraz zmení v Petrinej hlave. Ale šport je preto krásny, lebo to ide hore-dolu. Prelomili sme niečo, ani neviem čo. Neviem, či to bola kliatba, alebo čo. Ale kľúčové bolo prehodenie slalomu s ‘obrákom’, za toto riaditeľke pretekov Janke Palovičovej osobne poďakujem. Petra si po sobote vyčistila hlavu, bola uvoľnená,” doplnil Vlha.

Jediným, ale očakávaným mínusom bola v Jasnej neprítomnosť divákov. Proti pandemické opatrenia boli dané a s tým sa nedalo nič robiť. Inak by bolo na Chopku každý deň možno aj 20-30 tisíc divákov. Najmä keď by prišli aj fanúšikovia z Poľska a Česka.

 

 

Čo môže byť pre športovca krajšie a emotívnejšie, ako keď dokáže vyhrať doma, pred svojimi rodičmi, kamarátmi, priateľmi, známymi. Na svahu, kde vyrastal, kde ho každý pozná. To sú momenty, ktoré vedia dokonale namotivovať. “Celkovo to hodnotím veľmi dobre, včera druhé miesto, dnes som dokázala zvíťaziť. Sú to momenty, aké sa nedajú opísať. Toto víťazstvo je jedno z najemotívnejších v mojej kariére, pretože v obrovskom slalome som sa trošku trápila a dnes som dokázala vyhrať. Navyše sa mi to podarilo doma v Jasnej a keď sa tieto dve veci spoja dokopy, tak je to naozaj jedno z tých najlepších a najkrajších víťazstiev. V hlave som nemala nič, len to, že chcem podať maximum. Aj som to urobila, takže som naozaj veľmi šťastná,” povedala dojatá Vlhová po pretekoch.

Podľa Igora Vlhu by pri účasti divákov boli emócie v ich tíme ešte väčšie. “To si ani neviem predstaviť, keby tu bolo toľko divákov, ako za normálnych okolností. Ale je to ťažké zvíťaziť doma, tlaky na Petru sú obrovské. Toto je naozaj veľmi cenné,” uviedol. Vlhová po pretekoch ostala ešte doma s rodinou v Liptovskom Mikuláši. Dnes má iba súkromný program. Žiadne lyžovanie, žiadny tréning. “Budeme doma, porozprávame sa, dáme si neskorší obed. Všetko v pokoji,” povedal Vlha.

Emócie netajil ani Livio Magoni. “Trocha sme sa obávali, neviem prečo, ale dva mesiace jej v to obrovskom slalome nešlo. Priorita bola umiestniť sa pred Larou. Dôležité bolo prvé kolo, keďže sme zmenili materiál. Nečakali sme týchto sto bodov. Takisto nasledujúce súťaže budú náročné, Mikaela Shiffrinová opäť lyžuje ako šampiónka. Tieto dva výsledky sú však podstatné a rovnako dôležité budú dva slalomy v Are.” zhodnotil víkend v Jasnej Vlhovej taliansky tréner.