Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva

Zdroj: FB / HZS

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí v sobotu tretí stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu.

 

Ako informoval Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku, vplyvom sneženia a silného vetra z poslednej periódy sneženia je sneh previaty na záveterné svahy južných až východných orientácií. Tu je uložený vo forme dosiek a vankúšov, ktoré je možné uvoľniť aj pri malom dodatočnom zaťažení.

„Vplyvom oteplenia a slnečného žiarenia bude sneh hutnieť a oťažievať. Na južných svahoch preto očakávame malé alebo stredne veľké samovoľné lavíny z mokrého snehu. Obzvlášť pozor tesne pod hrebeňmi a skalnými stenami, kde môže byť naviate väčšie množstvo snehu. Upozorňujeme tiež na nebezpečnú mäkkú vrstvu, ktorá je na tvrdej firnovej vrstve v hĺbke 20 – 50 centimetrov. Je veľká pravdepodobnosť uvoľnenia lavíny pri veľkom dodatočnom zaťažení, napríklad peší výstup alebo pád,“ doplnil Bešinský.

Tendencia lavínového nebezpečenstva bude počas dňa stúpať, očakávať sa dajú samovoľné lavíny z mokrého snehu. „Za poslednú periódu sneženia napadlo najmä vo Vysokých a Západných Tatrách do 50 centimetrov nového snehu. Ten bol vplyvom silného severozápadného vetra prefúkaný veľmi nerovnomerne na záveterné expozície južných až východných orientácií,“ uzavrel Bešinský.