AKTUÁLNY ONLINE! VIDEO Masívne dažde zaplavujú cesty: Celé Slovensko je POD VODOU

BRATISLAVA – Po včerajšom vyčíňaní počasia nás dnes čaká druhá vlna. Tentoraz však búrky udrú v iných regiónoch Slovenska. Meteorológovia upozorňujú, že na východnom Slovensku a časti stredného Slovenska treba v stredu počítať s búrkami.  Vydal preto výstrahy prvého stupňa. 

 

Výstrahy platia pre celý Prešovský a Košický kraj, takmer celý Banskobystrický kraj a okresy Liptovský Mikuláš a Tvrdošín v Žilinskom kraji. Intenzívny dážď však môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody zo svahov či zatopenie pivníc, podchodov a podjazdov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu i prechodne obmedziť cestnú premávku. Výstrahy platia predbežne od 11.00 do 20.00 h.

 

Aktualizácia 18:26 Dobrá správa! Búrky na našom území už zanikli a aktuálne sa už žiadna búrka na našom území nevyskytuje. Zrážky ešte máme, no tie budú postupne slabnúť.

ZDROJ: iradar.sk

Aktualizované 18:00 Podľa imeteo.sk zrážkomerná stanica v Banskej Bystrici zaznamenala za 24 hodín úhrn zrážok 50,4 mm, pričom za posledné 3 hodiny spadlo v meste 36 mm.

Aktualizované 17:20 Ulicami Banskej Bystrice sa valí voda. Mesto sa za vyše hodiny intenzívneho lejaku ocitlo pod vodou. Voda sa valí ulicami a záplavy sú na mnohým miestach mesta.

Foto: Golden Gym/Dopravný servis Banskobystrickýkraj

Foto: Golden Gym/Dopravný servis Banskobystrickýkraj

Aktualizované 17:00 Počasie sa na strednom Slovensku nezlepšuje. Vedľa vozovky v Banskej Bystrici sa vytvoril „prírodný“ vodopád.

Aktualizácia 16:45 Aktuálna situácia v Banskej Bystrici.

ZDROJ: Dopravný servis Banskobystrický kraj

ZDROJ: Dopravný servis Banskobystrický kraj

ZDROJ: Dopravný servis Banskobystrický kraj

Aktualizácia 16:23 Doprava v Banskej Bystrici kolabuje. Autá jazdia vo vode!

Foto: Janko Junáčik Hraško/Dopravný servis Banskobystrickýkraj

Aktualizované 15:56 Počasie bičuje slovensko aj dnes. Cesty v Banskobystrickom kraji sú zaplavené.

ZDROJ: FB/Dopravný servis

13:15 Aktualizácia Ako píše imeteo.sk, prvé búrky dnes vznikli nad pohraničím v okrese Snina. „Aktuálne sa búrky tvoria na severovýchodne od obce Hostovice a juhozápadne od Bardejova. Zatiaľ ide skôr o slabšie búrky, no v nasledujúcich hodinách budú búrky naberať na intenzite. Detekcie zatiaľ na našom území zaznamenali 50 bleskov,“ informujú meteorológovia.

11:20 Aktualizácia Nad Košicami sa začalo zmrákať.

Anna Husárová – Košice, Nad Jazerom (Slovensko)

11:00 Aktualizácia Pre okresy Snina, Prešov, Gelnica, Levoča a Spišská Nová Ves taktiež platia výstrahy prvého stupňa pred prívalovými povodňami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Výstrahy predbežne platia do stredy 17.00 h. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ upozornil SHMÚ.

9:30 Aktualizácia Intenzívnejšie búrky v nasledujúcich hodinách zasiahnu východné Slovensko, ale aj stredné Slovensko. Meteorológovia predpokladajú, že sa vyskytnú najmä v Banskobystrickom, Košickom, Žilinskom a Prešovskom kraji, kde je vydaný 1. stupeň výstrahy pred búrkami.

„Pri búrkach môže spadnúť až do 30 mm zrážok. Vietor zosilnie a v nárazoch môže dosahovať až 85 km/h.  Búrková činnosť môže byť aj dnes  sprevádzaná nebezpečnými sprievodnými javmi ako prívalové zrážky či krupobitie, preto si treba dávať aj dnes pozor,“ varujú odborníci.

Slovensko sa ešte len spamätáva zo včerajšej extrémnej búrky, ktorá zasiahla prevažne západné regióny, a už sa musíme pripraviť na ďalšiu vlnu. Hasiči po včerajších zásahoch budú mať dnes, podľa všetkého, opäť plné ruky práce.

Búrka, ktorá zasiahla územie Slovenska totiž spôsobila nárast výjazdov hasičov. „Príslušníci HaZZ zasahovali v súvislosti s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia celkom 95-krát. Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali 31-krát a v Bratislavskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 20-krát. V Nitrianskom kraji boli hasiči privolaní k 16 udalostiam a v Žilinskom kraji zasahovali 10-krát,“ uvádzajú hasiči na svojej sociálnej sieti.

Hasiči pomáhali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií, chodníkov a striech, a tiež odčerpávali vodu zo zatopených pivníc a ulíc. Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú.

Včerajšia búrka. Medzi Chrenovcom a Jalovcom začínala z kopcov stekať voda na hlavnú cestu a s tým aj štrk, kamene a blato.

Policajti upozorňovali vodičov na závažnosť situácie v Bratislavskom kraji. “V súvislosti s aktuálnymi poveternostnými podmienkami upozorňujeme vodičov, že na území Bratislavy došlo k čiastočnému zaplaveniu cestných komunikácií a následnej tvorbe kolón. Z toho dôvodu vyzývame vodičov, ak je to možné, aby počkali s presunom motorovými vozidlami do doby poklesu vody na cestných komunikáciách. Taktiež upozorňujeme vodičov, aby pri presune vozidlom zvýšili opatrnosť a dbali na bezpečnosť v cestnej premávke.” 

Viac o téme: aktualizované, búrka, dážď, počasie, predpoveď, výstraha, výstrahy SHMU

Súvisiace články