Regióny Žilina Top

WEB, ktorý spôsobuje ZÁVISLOSŤ: Nevídané divadlo má na svedomí tento muž

Zdroj: Kukaj.sk

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Sledovanie prírody je neuveriteľne upokojujúci zážitok. Veľakrát sa nám však nepodarí vidieť veci, ktoré by boli pre nás výnimočné. Ide napríklad o sledovanie potuliek medvedice s mláďatami bez toho, aby nás napadla, pozorovanie života kamzíkov, či lov líšok. Čo však, ak existuje projekt, ktorý nám dovoľuje sledovať prírodu bez toho, aby sme rušili zvieratá? A jeden taký už na svete je, ktorý si ľudia mimoriadne obľúbili. Slováci tak môžu sledovať kolobeh života bocianov, spevavcov, ale aj života pod hladinou. Zoznam.sk sa rozprával so zakladateľom projektu Kukaj.sk IVANOM DARANIM, vďaka ktorému Slováci môžu nazrieť “za oponu” prírody z pohodlia domova a vidieť tak všetko to, čo v lese nemôžu. 

 

Projekt Kukaj.sk objavuje čoraz viac Slovákov. Čo bolo impulzom pre založenie projektu?

– Bol to hlavne veľký záujem ľudí. Pred desiatimi rokmi sme spustili prvý živý prenos, konkrétne ľudia mohli sledovať kamzíky a svište spod Lomnického štítu. Server, ktorý prenos zabezpečoval, po medializácii projektu, zhruba po 15 minútach spadol. Vtedy som si uvedomil, aký veľký záujem majú ľudia o to, aby mohli sledovať dianie v prírode z pohodlia svojho domu. Chcel som ísť ďalej a zdokonaľovať sa.

Aká je hlavná myšlienka projektu?

– Je ňou práve to, aby sme dostali ľudí do prírody bez toho, aby sme zvieratá rušili. Myslím si, že je úplne nereálne, aby sa bežný človek mohol pozrieť do hniezda sovy – koľko má mláďat, ako ich kŕmi a podobne. A to z dôvodu, že by ju odplašili a bol by z toho problém. Takto si človek jednoducho sadne za počítač a môže sledovať celý proces – od párenia až po vyletenie mláďat z hniezda.

Kde všade sa kamery nachádzajú? Ktorá je najsledovanejšia?

– Dá sa povedať, že úplne všade. Máme ich pod vodou, nad stromami, pod stromami, na balkónoch, a podobne. Kamier je nainštalovaných strašne veľa a nie všetky sú spustené, pretože veľmi veľa búdok ešte nie je obsadených. Trvá totiž celkom dlhý čas, kým ich vtáky nájdu a zabývajú sa tam. Máme niekoľko búdok, ktoré sú pripravené už dva-tri roky, ale zatiaľ ich nik nenašiel. Až keď ich nejaký vták obýva, tak má význam, aby sme tam spustili aj kameru. Nechceme totiž ľudí mýliť, ak im budeme ukazovať prázdnu búdku, ktorá pre nich nemá žiadny prínos. A nasledovanejšia je vždy tá, ktorú sme nainštalovali ako poslednú. Ak ju totiž spustíme, tak ľudia netušia, aké zviera sa tam objaví a preto vždy pozorne čakajú, aby si ako prví mohli zaznamenať, čo tam videli.

Čo sa ľudia pri pozeraní kamier môžu dozvedieť? Má to aj náučný charakter?

– Môžu sa dozvedieť všetko to, čo nie je písané v knižkách, pretože sa tam zaznamenáva aj úplný detail. Nevravím, že knihy nemajú náučný charakter, ale sledovaním videí si môžu svoje vedomosti ešte viac doplniť.

video

Ľudia majú doteraz na výber kamery, kde sledujú život dravcov, bocianov, mohli sledovať aj život v lese. Aké máte od nich spätné väzby?

– Spätné väzby sú rôzne. Niekedy počas sledovania videí robia veľkú paniku, ak sa udeje niečo, na čo nie sú zvyknutí – napríklad, keď zomrie niektoré z mláďat. Ide pritom o úplne prirodzený kolobeh v prírode. Ale, na druhej strane, dá sa povedať, že panika, ktorú robia, je na správnom mieste, pretože neraz sa stalo, že kamera dokázala v nejakej veci pomôcť. V minulosti napríklad zachránila ľudský život, ale dokázala napríklad aj odhaliť trestný čin.

Pre ľudí je pozeranie kamier v súčasnosti novou zábavkou – ako na to reagujete?

– Nepovedal by som, že to je pre nich „len zábavkou“, ale v určitom zmysle aj drogou – pretože, veľa ľudí vstane a ako prvé si zapnú naše kamery, až následne začnú s povinnosťami. Aj z toho dôvodu sa snažíme inštalovať ďalšie kamery s závislosť ľudí od sledovania prírody len a len zväčšovať.

Ako celý proces vyzerá, kým nainštalujete novú kameru – čo všetko musíte vybaviť, doriešiť, zabezpečiť, a podobne?

– Veľa ľudí si to ani neuvedomuje, ale inštalácia kamery niekedy trvá aj jeden rok. Treba totižto vybaviť veľké množstvo povolení. Ak inštalujeme kameru niekde v lese, tak v prvom rade tam potrebujeme dostať internet, aby vôbec vedela nahrávať a vysielať to live. Ale pozor, nejde o klasický internet, ale „náš“. Na to, aby sme ho tam dostali. Taktiež tam potrebujeme osadiť antény či spoje, ktoré na seba musia vidieť, aby všetko fungovalo tak, ako má. A keďže ide o les, kde je množstvo stromov, niekedy nám nestačí jeden takýto bod, ale musíme ich postaviť päť či šesť. A keďže v lese nie je elektrická energia, musíme nejak pripojiť na zdroj. A to rovnako musíme zabezpečiť – musíme osadiť solárne panely, batérie a ďalšie množstvo techniky, aby to celé fungovalo. A to zďaleka nie je všetko. A rovnako je potrebné si uvedomiť, že všetko niečo stojí.

Kam až chcete projekt rozšíriť – v súčasnosti sú k dispozícii kamery hlavne pri hniezdach vtákoch. Plánujete ich dať aj do lesov? Je to technicky vôbec možné, napríklad aj z pohľadu batérie?

– My kamery vieme nainštalovať naozaj všade, nemám s tým problém. Problémom zvyčajne býva byrokracia, ktorú musíme podstúpiť, ak chceme pridať novú kameru. Nemôžem si dovoliť to spraviť len tak, pretože daný pozemok môže niekomu patriť, a podobne. Po technickej stránke si myslím, že sa dá spraviť všetko, je to len otázka peňazí. Naposledy sme spúšťali novú kameru v lese – mal som tam umiestnenú fotopascu a videl som, že tadiaľ chodia medvede. Chcel som to využiť, tak som tam dal kameru na batériu, ktorá vydržala dva dni a ľudia ich mohli vidieť v plnej kráse. A mali z toho veľkú radosť. Keď sa však baterka vybila, s prenosom sme skončili, pretože si teraz nemôžem dovoliť spojazdniť ju.

Bitky, klbčenie, ale aj výchova mladých medveďov – to všetko je možné vidieť vďaka kamerám. Zdroj: Kukaj.sk

Čo všetko kamery zachytávajú? V prípade, ak nejaký človek pôjde po lese a bude tam nainštalovaná kamera, bude počuť, čo hovorí?

– Kamery okrem obrazu zachytávajú aj zvuk. Nie však vo všetkých prípadoch. Niektoré kamery máme nainštalované aj na balkónoch a keďže ľudia mávajú otvorené okná, asi by bolo nepríjemné, keby celý svet počul, o čom sa rozprávajú. Na jednej strane sme radi, že nám ľudia takúto inštaláciu dovolia, ale zas, na druhej strane, nechceme im zasahovať do súkromia.

Naopak, máme aj kamery, ktoré sú v lese, kde by človek nemal čo hľadať (napríklad ide o chránené územie), ale stalo sa nám aj to, že tadiaľ ľudia prechádzali a bolo ich aj počuť. Prípadne o kamere nevedeli, nevšimli si ju a v jej dosahu vykonávali potrebu. Zrejme tiež nebol daný človek nadšený, keď sa zábery s ním objavili na internete. Bohužiaľ, keď pred kameru príde, je na mieste, kde by nemal byť a ešte sa takto správa, tak je to jeho smola.

Stalo sa Vám už, že ľudia začali do „života“ zvierat natoľko zasahovať, že ste museli niektoré z kamier vypnúť? Ak áno, o ktoré kamery išlo a čo bolo dôvodom rozrušenia ľudí?

– Áno, podobná skúsenosť sa stala aj pred prednedávnom. V jednom hniezde, ktoré monitorujeme, boli malé sýkorky, 10 mláďat. Tri z nich bohužiaľ zomreli, ide síce o smutnú vec, ale v prírode sa to stáva bežne. Chápem, že ľudia majú citlivé povahy, ale tí, čo hniezdo sledovali, začali vo veľkom vypisovať a vyvolávať, nech s tým niečo spravíme a bolo to dosť nepríjemné. Nechceli totiž pochopiť to, že sledujeme život v prírode a nie život v zoologickej záhrade. Z toho dôvodu som sa rozhodol, že daný prenos na istý čas ukončím. Keď situácia utíchla, som ju opäť spustil a ľudia tak mohli vidieť aj to, ako malé postupne vylietavali z hniezda. Všetko dopadlo tak, ako má a táto skúsenosť bola pre ľudí ponaučením, aby videli, ako kolobeh života funguje v praxi.

 

Môžu sa ľudia tešiť na nejaké novinky, ako napríklad nové kamery?

– Určite áno, vždy sa snažím prinášať niečo nové, niečo čo tu ešte nebolo. Ako som už spomenul, sú však veci, ktoré dlho trvajú, ale môžem sľúbiť, že to budú novinky, ktoré „kukači“ ešte nevideli.

Stalo sa už niekedy, že záznam z kamery zachytil aj nejaký trestný čin, alebo zaujímavú situáciu? Posunuli ste ich následne aj polícii?

– Áno, je tomu len pár dní, keď jedna z našich kamier zaznamenala, ako sa zatiaľ neznámy páchateľ priblížil k jednej z búdok a strieľal tam po dravcoch. Našťastie, naša kamera zachytila evidenčné číslo jeho auta, z časti máme nasnímajú aj jeho tvár. Momentálne je to nahlásené na polícií, z toho dôvodu sa k tomu viac vyjadrovať nemôžem. Vecou sa však zaoberá aj Ochrana dravcov na Slovensku, s ktorou máme dohodu, že k nej dajú oficiálne stanovisko. Som však veľmi rád, že naša kamera dokázala zachytiť trestný čin, pretože by sme nevedeli, prečo tam dané vtáctvo už nie je. A pevne dúfam, že daní ľudia budú potrestaní.

Galéria
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
Zdroj: Kukaj.sk
navigate_before
navigate_next