Regióny Žilina Turčianske Teplice

Za parkovanie v centre Turčianskych Teplíc sa bude od mája platiť. Takéto budú ceny kariet

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

TURČIANSKE TEPLICE – Parkovanie v centre Turčianskych Teplíc bude od 1. mája 2020 spoplatnené. Na utorkovom rokovaní mestského zastupiteľstva o tom rozhodli miestni poslanci prijatím všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií. Primátor Igor Hus pre agentúru SITA potvrdil, že spoplatnených bude 245 parkovacích miest a investícia do vybudovania systému by sa mala samospráve vrátiť po troch rokoch.

 

Parkovací systém v kúpeľnom meste pripravovali dva roky, návrhu VZN predchádzala analýza stavu parkovania, s ktorou radnici pomáhal Milan Skýva. “Z celoslovenských skúseností s parkovacou politikou možno konštatovať, že keď sa zavedie zóna regulovaného parkovania, v dotknutom území nastane poriadok pozitívne akceptovaný nielen miestnymi obyvateľmi, ale aj jeho návštevníkmi. Som presvedčený, že tak tomu bude aj v prípade Turčianskych Teplíc. Ide síce o menšiu zónu, ale hlavne v letných mesiacoch je príliš atakovaná návštevníkmi parkujúcimi tak trochu nadivoko,” vyhlásil pred poslaneckým plénom Skýva, ktorý okrem iného vedie zbor poradcov Slovenskej parkovacej asociácie.

V Turčianskych Tepliciach spoplatnia centrálnu zónu vymedzenú ulicami Školská, Partizánska, Kollárova a SNP. “Každý motorista, ktorý vojde do tejto zóny, sa bude musieť riadiť príslušným VZN, ktoré hovorí o parkovaní na vyhradenom parkovacom mieste a zároveň o potrebe zaplatenia poplatku za takéto parkovanie. Cenník sme pripravovali tak, aby domáci obyvatelia, resp. podnikateľské subjekty so sídlom v Turčianskych Tepliciach boli pri platení za parkovanie zvýhodnení oproti ostatným motoristom,” priblížil podstatu novej parkovacej politiky Alexander Chvojka z mestského úradu.

Dvojnásobná cena pre nerezidentov

Cena za prvú hodinu parkovania bude 30 centov, za každú ďalšiu 50 centov. Miestni obyvatelia si budú môcť kúpiť rezidentskú kartu – k prvému autu za 30 eur, k druhému za 50 eur a k prípadnému tretiemu autu za 100 eur. Pre tých obyvateľov mesta, ktorí sú prihlásení iba na prechodný pobyt, bude cena rezidentských kariet dvojnásobná. Systém počíta aj s tromi typmi abonentských kariet pre podnikateľské subjekty, ktoré majú sídlo svojej prevádzky v Turčianskych Tepliciach.

Nový parkovací systém zatiaľ nepočíta s takzvaným SMS parkingom, jednorazové parkovné sa bude môcť uhrádzať iba v parkovacích automatoch. “V zóne bude osadených desať parkovacích automatov, ktorých kúpa bude pre radnicu najväčšou investíciou pri zavedení celého systému. V spoplatnenej zóne bude vyčlenených 245 parkovacích miest, pričom finančná analýza hovorí o návratnosti celej investície do troch rokov,” uviedol pre agentúru SITA primátor Igor Hus. Zároveň potvrdil, že prevádzkovateľom parkovacieho systému bude mestská obchodná spoločnosť Technické služby Turčianske Teplice, s. r. o., s ktorou radnica uzatvorí zmluvu o správe a údržbe. Schválené VZN vstúpi do platnosti 1. mája 2020.