Regióny Žilina Top

ZBYTOČNÁ SMRŤ Českého supertalentu (16†)?! Zabila ho jazda na rýchlostnej motorke v kováčskej dielni

smrť, pretekár, hala
Motokárová hala v ktorej prišiel mladý český pretekár o život je kováčska dielňa. Zdroj: internet

MARTIN – O motokárovej hale v Martine v ktorej sa zabil len 16-ročný český motocyklový supertalent nemá mesto Martin žiadnu vedomosť. Zaujímavosťou je, že ju do dnešného dňa evidujú ako kováčsku dielňu. Pri hľadaní orgánov zodpovedných za spustenie takejto prevádzky sme sa dopátrali k ešte závažnejšej skutočnosti. Na Slovensku vraj neexistuje inštitúcia, ktorá by motokárové haly kontrolovala. Znamená to, že máme dieru v legislatíve?

 

Hrôzostrašná tragédia, ktorá sa stala v Martine rezonuje naprieč celým motocyklovým svetom. Podľa slov hovorkyne záchranárov Aleny Kŕčovej sa desivá udalosť v martinskej hale pre motokáry stala 5. februára. V priemyselnej budove vyhasol život nádejného českého pretekára Jakuba Gureckého (16†).

Najväčší talent Českej republiky cestoval podľa slov prevádzkovateľa tejto haly spolu s inými chlapcami z tímu Brno Circuit na tréningy na Slovensko pravidelne. V osudný deň bol v budove na Robotníckej ulici 14, v Martine v sprievode svojho otca. Jakub podľa doteraz medializovaných informácií narazil do pevnej prekážky a z fotiek, ktoré stoja na stránke martinských motokár, môžeme len dedukovať, že mladý jazdec narazil práve do jedného zo železných pilierov na okrajoch priestoru. Policajti už v tejto súvislosti vedú oficiálne vyšetrovanie.

Galéria
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakubovi najbližší napísali posledný Jakubov príspevok na jeho instagrame. Zdroj: IG
Hala v Martine, kde sa tragická udalosť stala. Zdroj: FB
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakub so svojím bratom. Zdroj: IG
Jakub bol najväčším talentom v Česku
Šikovného jazdca čakali najväčšie preteky v jeho kariére. Zdroj: IG
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakub mal naštartovanú mimoriadne sľubnú kariéru. Zdroj: IG
navigate_before
navigate_next

Keď sme požiadali o vyjadrenie k smrti mladého talentovaného pretekára, ktorý sa pripravoval na súťaž Red Bull MotoGP Rookies Cup Slovenskú motocyklovú federáciu zaslali nám spolu s vyjadrenou ľútosťou nad stratou výnimočného jazdca aj dôležitú klauzulu. „Nie je to oficiálny tréningový priestor, bola to čisto súkromná záležitosť majiteľov priestorov a menovaného zosnulého jazdca,“ napísala zo sekretariátu Slovenskej motocyklovej federácie Tatiana Kašlíková. Preto sme začali pátrať po tom, aké povolenia musí mať hala pre motokáry na Slovensku.

MIMORIADNA TRAGÉDIA Smrť pred očami otca! V Martine sa zabil 16-ročný supertalent motocyklového športu

Mesto o hale ani nevie

Pozornosť v tomto prípade vzbudzuje aj začaté trestné stíhanie. “V súvislosti s udalosťou vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine začal trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Vzhľadom na citlivosť prípadu nebudeme poskytovať k predmetnej udalosti žiadne bližšie informácie,” napísala nám odpoveď za martinských policajtov, ktorí prípad vyšetrujú policajná hovorkyňa Gabriela Kremenová. To znamená, že policajti vyšetrujú okolnosti pochybenia, ktoré viedlo k smrtiacej nehode. Na to, či sa na Jakubovou náraze podpísalo aj vybavenie haly pre motokáry sa nám doposiaľ zistiť nepodarilo.

Galéria
hala v Martine
Mladý pretekár zahynul v útrobách tejto haly. Zdroj: internet
Hala v Martine
O život Jakuba pripravil náraz do pevnej prekážky. Zdroj: internet
hala v Martine
Policajti prípad vyšetrujú ako trestný čin ublíženia na zdraví. Zdroj: internet
hala v Martine
Prevádzku motokár nepozastavili ani po smrti 16-ročného chlapca. Zdroj: internet
navigate_before
navigate_next

Na mestský úrad v Martine sme zaslali otázky o tom, aké konkrétne povolenia hala na prevádzku potrebovala a či bol bezpečnostné normy niekto kompetentný v hale skontrolovať. V tomto bode je potrebné spomenúť, že majiteľ haly, podniká v tomto priestore nielen s motokárami, ale aj s nápojmi o čom svedčí cenník na jeho stránke.

„Mesto Martin nemá oficiálne informácie o existencii motokárovej haly na svojom území. Predmetná stavba je evidovaná ako kováčňa v súkromnom vlastníctve,“ odpovedala krátkym stanoviskom na otázky redakcie hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová s tým, že o súčinnosť ich polícia nepožiadala. S našimi konkrétnymi otázkami nás hovorkyňa odporučila na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ten sa nachádza aj priamo v Martine.

ŠOKUJÚCE ZISTENIA: SMRŤ supertalentu (16†) vyšetrujú policajti! Motokárová hala nie je určená pre motorky

Nemá ich kto skontrolovať?!

S nádejou sme hľadali kompetentnú inštitúciu, ktorá priestory priemyselnej haly na jazdu motokáry schválila. Oslovili sme preto spomínaný Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Martine. „My sme orgán verejného zdravotníctva, my uvádzame priestor do prevádzky z hľadiska zázemia obsluhy a podmienok klimatických, mikroklimatických. Teda, či je zabezpečené vetranie vzhľadom ku produkcii nejakých výfukových plynov,“ vyjadrili sa kompetentní z úradu s tým, že za bezpečnosť v hale nezodpovedajú.

„My vydávame rozhodnutia na uvedenie priestorov do prevádzky z hľadiska posúdenia podmienok podľa zákona 355 z roku 2007, ale čo sa týka bezpečnosti, čo sa týka toho, či tam budú jazdiť motokáry, motorky alebo autá (my sme posudzovali návrh, kde mali byť motokáry), to sú veci, ktoré orgán verejného zdravotníctva nerieši, nemá na to kompetencie,“ upresnili z úradu s tým, že nemajú vedomosť kto iný by takéto niečo riešiť mal, je to vraj zodpovednosť prevádzkovateľa. Z tvrdení Regionálneho úradu verejného zdravotníctva môžeme konštatovať, že na Slovensku neexistuje kontrolný orgán pre takéto prevádzky.

Povolenie z úradu naozaj vydali, no keby vraj vedeli, že v hale budú jazdiť motorky, zrejme žiadne povolenie nevydajú. „Rozhodnutie na základe spomínaného zákona s tými podmienkami, ktoré som uviedol sme vydali. Neviem si ani predstaviť, že by v uzavretom priestore bývalej strojárskej haly, chodili motorky, kde je úplne iná úroveň emisií a úplne iné požiadavky aj na servis aj na iné veci,“ priblížili z orgánu verejného zdravotníctva.

Galéria
Motokárska hala sa nachádza na v starej kováčni. Zdroj: internet
Motokárska hala sa nachádza na v starej kováčni. Zdroj: internet
navigate_before
navigate_next

Rozhodnutie orgánov verejného zdravotníctva však v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. „Zariadenie bolo posúdené za určitých podmienok, ale už tie zmeny, ktoré sú, že sú tam motokáry alebo niečo iné, to by určite nepodliehalo posudzovacej funkcii nášho úradu,“  zaznelo z úst regionálneho hygienika.

Posudzovacia činnosť orgánov verejného zdravotníctva má predovšetkým za úlohu chrániť zdravie zamestnancov. „Povoľovanie tohto prípadu sa týkalo zamestnancov tohto prevádzkovateľa a základnej podmienky, čo sa týka výmeny vzduchy, aby nemohlo dôjsť k poškodeniu zdravia, či už zamestnancov alebo návštevníkov. Nič iné my posudzovať ani nemôžeme, ani nevieme a obávam sa, že takéto prevádzky z hľadiska bezpečnosti alebo nejakých iných náležitostí na ktoré vy upozorňujete neposudzuje asi nikto,“ uzavrel hygienik šokujúce konštatovanie s tým, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Martine nepožiadala polícia o súčinnosť v prípade. Je preto na mieste otázka, neotvoril tento prípad dieru v legislatíve?

Smrť talentovaného českého pretekára, ktorý mal celý život pred sebou môžeme teda považovať za akýsi precedens. Dalo by sa povedať, že hocikto, kto by si prenajal halu bez akéhokoľvek povolenia a usporiadal tam motocyklistický tréning, tak by nespáchal žiadny priestupok, hoci by tam umrelo dieťa. Pretože slovenské zákony a legislatíva nemyslia na takéto možnosti.

Aby sme zistili aké povolenia sú potrebné na prevádzku motokárskeho okruhu a či vôbec existujú takéto povolenia, sme sa pokúšali znova kontaktovať majiteľa inkriminovanej haly. Ten nám však už telefón nezdvíhal.

 

“Kamaráti, bol som tu s vami hrozne moc rád, moc som si to užil, aj keď to bolo krátko, iba 16 rokov. Sny, ktoré som mal sa mi podarili splniť. Majte sa krásne a niekedy si na mňa spomeňte.”

Napísali v mene Jakuba úplne posledný mimoriadne smutný príspevok na instagrame..