Regióny Žilina Top

Žilina ide príkladom. Obyvateľov motivuje k zberu kuchynského odpadu balíčkami nad rámec zákona

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Žilinčania od svojich povinností neutekajú a čelia im zoči-voči. Rovnako tomu tak je aj v prípade zavedenia povinného zberu kuchynského odpadu. S príchodom nového roka, prišli aj nové nariadenia od envirorezortu. Pokyny boli jasné. Každá samospráva (s výnimkou Košíc a Bratislavy) je povinná do pol roka 2021 spustiť systém zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Napomôcť to má k priblíženiu sa cieľom Európskej únie, ktoré hovoria o recyklácii aspoň 50 percent odpadov. Na čo si obyvatelia mesta Žilina musia po novom zvyknúť?

 

Žilina sa nových nariadení nebojí. Systém zberu kuchynského odpadu zaviedla hneď 1. januára a výsledky na seba nenechali dlho čakať. Po rozsiahlej informačnej kampani obyvatelia mesta vedeli o možnosti triedenia kuchynského bioodpadu a tak na tento nový systém nabehli hladko. ,,Len za prvý týždeň od rozmiestnenia kontajnerov na kuchynský bioodpad sa našim obyvateľom podarilo vyzbierať skoro 3 000 kilogramov bioodpadu. A to aj napriek tomu, že momentálne máme kvôli preventívnym nariadeniam pozastavenú distribúciou štartovacích balíčkov pre obyvateľov,” povedal pre Zoznam.sk hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

 

Žilina podnikla kvôli zberu kuchynského odpadu rozsiahlu informačnú kampaň. Zdroj: pixabay.com

Žilinčania boli o novinkách zberu informovaní z každej strany. ,,Prostredníctvom internetovej stránky mesta, mestskej aplikácie, sociálnych sietí, takisto prostredníctvom tlačových správ, citylightov na zastávkach MHD, newslettera Aktuality z radnice a prostredníctvom Radničných novín, ktoré distribuujeme zadarmo do poštových schránok v počte viac ako 36-tisíc kusov,” doplnil hovorca.

Žilina je pripravená

Do konca minulého roka bolo po meste rozmiestnených sto kusov špeciálnych kontajnerov, do ktorých môžu Žilinčania vyhadzovať vytriedený kuchynský bioodpad. V tomto roku sa počet kontajnerov rozrastie o ďalších 200. ,,Ide o 1100-litrové zvonové sklolaminátové kontajnery, ktoré majú riešené odvetranie, ktoré umožňuje prístup vzduchu, redukciu plynov a následného zápachu. Dno kontajnera s otvormi pre cirkuláciu vzduchu je prekryté mriežkou, ktorá zabezpečuje oddelenie odpadu od tekutej zložky a umožňuje jej odporovanie,” opísal hovorca.

 

V uliciach sa nachádzajú desiatky špeciálnych kontajnerov určených na kuchynský bioodpad. Zdroj: pixabay.com

Mesto uľahčuje prácu svojim obyvateľom

,,Ako benefit nad rámec zákonom stanovaných povinností sme pre svojich obyvateľov pripravili štartovací balíček určený na triedenie kuchynského bioodpadu. Obsahuje tri praktické pomôcky – košík na kuchynský odpad, 24 kusov biologicky rozložiteľných vreciek a návod, ako správne triediť tento druh odpadu,” uviedol hovorca Miškovčík. Balíčky sú pripravené pre všetkých obyvateľov panelákov a bytových domov v areáli Mestskej krytej plavárne Žilina. Vyzdvihnúť si ich môžu podľa platného harmonogramu. ,,V súčasnosti je distribúcia do 7. februára pozastavená z dôvodu aktuálnych protipandemických opatrení spojených so zákazom vychádzania,” dodal hovorca mesta.

Starajú sa o hladký priebeh

Celý systém zberu komunálneho odpadu, do ktorého sa radí aj ten biologicky rozložiteľný kuchynský odpad, zabezpečuje v Žiline firma T+T. Bioodpad sa z mesta odváža do priemyselnej kompostáre  v Dolnom Hričove dvakrát do týždňa. ,,V prvom kroku sa z neho zneutralizujú škodlivé látky a následne pripraví prírodný kompost, plný výživy a minerálnych látok, ktorý sa ďalej zapracováva do poľnohospodárskej pôdy na jej skvalitnenie,” uzavrel hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

 

Bioodpad z domácností skončí v priemyselnej kompostárni. Zdroj: TASR / František Iván