Regióny Žilina

Žilina predstavila revitalizačnú štúdiu, dotkne sa aj legendárneho Bulváru

Zdroj: zilina-gallery.sk

ŽILINA – Žilinský Bulvár, ktorý bol kedysi vychýrenou štvrťou mesta, by sa v budúcnosti mohol dočkať výraznej obnovy. Mesto Žilina predstavilo verejnosti urbanistickú štúdiu revitalizácie sídliska Hliny I a II. Vďaka koncepčným zmenám územia sa architektom vo vnútroblokoch podarilo vytvoriť 60 nových parkovacích miest bez zásahu do zelene. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Štúdiu vypracoval autorizovaný architekt Peter Nezval spolu s odborným tímom svojich kolegov.

 

“Architektonická štúdia bude slúžiť ako východiskový podklad pre spracovanie následných projektových dokumentácií obnovy vymedzených priestorov. Mesto zatiaľ nemá určený termín začiatku revitalizácie tohto územia. Ide o niekoľkomiliónovú investíciu, pre ktorú by radnica chcela peniaze čerpať aj z externých zdrojov,” uviedol Miškovčík. Vedenie mesta predstavilo štúdiu verejnosti a aktuálne je dostupná aj na internetovej stránke mesta. “Dokumenty vznikli na základe dôkladnej analýzy problémov v území. Kľúčovú úlohu zohrali podnety od občanov, ktorí v spomínanej lokalite žijú. Mesto zorganizovalo dve verejné stretnutia, kde mali ľudia možnosť diskutovať o svojich postrehoch a návrhoch na pretvorenie verejných priestorov priamo s vedením mesta a architektmi, ktorí pracovali na vyhotovení štúdie,” povedal primátor Peter Fiabáne.

Urbanistická štúdia sa zaoberala nedostatkami zelene, riešila statickú dopravu a doplnenie chodníkov, či verejného osvetlenia. “Územie Bulváru má svoj špecifický charakter a vlastnú identitu, ktoré pre verejnosť predstavuje jeden z hlavných symbolov Žiliny. Podľa štúdie by mal byť smerom k Auparku vytvorený jeden centrálny prechod pre chodcov, ktorý pôjde po stredovej osi Bulváru. Dopravná obsluha by mala byť povolená iba do polovice územia, zvyšná plocha bude slúžiť ako pešia zóna. Cesta sa rozšíri a bude na ňu presunutý cyklochodník,” priblížil niektoré z navrhnutých riešení hovorca mesta.

Ďalšou novinkou je presunutie sochy Antona Bernoláka do severnej časti Bulváru, kde by sa mala po úprave plochy lepšie vynímať. “Vďaka koncepčným zmenám územia sa architektom vo vnútroblokoch podarilo vytvoriť 60 nových parkovacích miest bez zásahu do zelene. Týmto sa naplnilo i zadanie mesta Žilina, pre ktoré úbytok zelených plôch v meste nebolo akceptovateľné,” dodal Miškovčík.