Regióny Žilina Top

Žilina sa uchádza o titul EHMK 2026 s partnerskými mestami z Česka a Poľska

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Mesto Žilina kandiduje na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 spolu s partnerskými mestami Bielsko-Biala v Poľsku a Frýdek-Místek v Českej republike pod názvom Žilina Beskydy 2026. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

 

Doplnil, že projektový tím Žiliny tento týždeň predstavil detaily kandidatúry aj novú vizuálnu identitu projektu, spolu s aktualizovanou webovou stránkou. “Predstavitelia projektu zároveň priblížili dôvody a príležitosti unikátnej spolukandidatúry s cezhraničnými mestami Bielsko-Biala, Frýdek-Místek a ich lokálnymi kultúrnymi inštitúciami,” uviedol hovorca mesta.

“Poloha Žiliny v blízkosti hraníc dvoch ďalších krajín so sebou prináša jedinečný kultúrny, ekonomický a inovačný potenciál. Otvorenie sa medzinárodnej spolupráci tak predstavuje opodstatnený a dostupný spôsob, ako výrazne posunúť rozvoj nášho mesta vpred. Mestá Bielsko-Biala a Frýdek-Místek sú v mnohom podobné charakteru Žiliny – sú to priemyselné mestá, historické a ekonomické centrá svojich regiónov, obkolesené krásnou prírodou s množstvom príležitostí na kultúrne a športové vyžitie. S dlhoročnými partnerskými mestami Žiliny tak môžeme pevnejšie spojiť sily s cieľom komplexnej výmeny skúseností, know-how či inovácií a spoločne vytvoriť významný cezhraničný región Beskýd,” povedal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Kandidatúru Žiliny na titul EHMK 2026 považuje primátor Bielsko-Bialej Jaroslaw Klimaszewski za ambicióznu a perspektívnu výzvu. “Pozvanie Bielsko-Bialej a Frýdku-Místku na spoločné zvládnutie výzvy len dokazuje široké obzory projektu a silu lídra, ktorý chce dať projektu nielen miestny, ale aj cezhraničný, európsky charakter. Doposiaľ sme spolupracovali v mnohých oblastiach, avšak hlavne v oblasti kultúry. Preto s veľkou nádejou hľadím do budúcnosti, ktorá môže priniesť veľký úžitok nám všetkým, celému regiónu i jeho obyvateľom. Naše mestá majú silný historický a kultúrny potenciál. Tam čerpajú svoju silu. A čo je najdôležitejšie – Beskydy naše mestá nerozdeľujú, ale, naopak, spájajú,” povedal Klimaszewski.

“Ponúkli nám možnosť spolukandidatúry, ktorá vytvára priestor dať nový rozmer našim tradičným akciám a podujatiam. Ale aj kultúre v meste, vrátane posilnenia identity mesta, vzťahu občanov k nemu a ďalších hodnôt,” reagoval primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Hlavným sloganom kandidatúry je Okno príležitostí. “Termín, ktorý vznikol vo vedeckom prostredí letov do vesmíru a označoval optimálny časový úsek na štart vesmírnej rakety. Pre kandidatúru Žiliny vyjadruje Okno príležitostí optimálnu chvíľu, ako využiť príležitosť redefinovať vlastný príbeh a priniesť pozitívnu zmenu a vyššiu kvalitu života v meste, ale aj nájsť novú centralitu pre celý región,” vysvetlil hovorca mesta Žilina s tým, že záujem spolupracovať vyjadrilo aj vyše 30 miest a obcí z Kysúc, Oravy, Považia a v rámci Euroregiónu Beskydy.

Na začiatku februára (4. 2.) sa desať zástupcov projektu zúčastní na prezentácii pred medzinárodnou komisiou, ktorej detailne predstaví kandidatúru mesta a zodpovie jednotlivé otázky členov komisie. “Komisia má následne za úlohu vybrať spomedzi všetkých kandidátskych miest tie, ktoré vďaka kvalite svojej prihlášky postupujú do druhého kola súťaže. Okrem Žiliny svoje kandidatúry oznámili aj Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín a Trnava,” dodal Miškovčík.