Regióny Žilina

Žilina víta ponuku na bezúročnú pôžičku, najskôr sa zoznámi s podmienkami

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ŽILINA – Mesto Žilina víta ponuku ministerstva financií na bezúročnú pôžičku na vykrytie výpadkov tržieb v Dopravnom podniku mesta Žiliny (DPMŽ). Podľa primátora Petra Fiabáneho padne definitívne rozhodnutie až po zoznámení sa s podrobnosťami a podmienkami pôžičky.

 

“Predpokladáme, že by sme ju mohli využiť na vykrytie výpadkov a strát z obdobia pandémie nového koronavírusu. Výpadky na tržbách sú spôsobené tým, že v čase ochorenia COVID-19 sa výrazne znížil počet prepravovaných osôb vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy (MHD),” povedal Fiabáne.

Ministerstvo financií ponúklo mestám Bratislava, Košice, Prešov a Žilina pomoc vo forme bezúročných pôžičiek. Chce tak upokojiť situáciu v ich mestských dopravných podnikoch, ktoré pre pandémiu nového koronavírusu zápasia s výpadkom príjmov.

Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina už niekoľko týždňov upozorňujú, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická a bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. Výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný. Z obavy z hromadného prepúšťania i rušenia liniek MHD v pondelok (12. 4.) ráno hodinu štrajkovali vodiči dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach.