Regióny Žilina

Žilinskí študenti prišli o bezplatnú mestskú hromadnú dopravu. Mesto na nich doteraz prerábalo

Zdroj: archív

ŽILINA – Žilinskí študenti už nebudú môcť bezplatne využívať autobusy mestskej hromadnej dopravy (MHD). Rozhodli o tom na dnešnom rokovaní zastupiteľstva mestskí poslanci. Podľa autorov poslaneckého návrhu prichádzal dopravný podnik o tržby len v kategórii študentov vo výške 434-tisíc eur. Zvýšenie počtu platiacich cestujúcich by malo priniesť dopravnému podniku dodatočné zdroje na plánované rozšírenie počtu spojov v MHD.

 

Nedávno spracovaná analýza dopadu zavedenia bezplatnej dopravy na tržby Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ) hovorí o ročnom výpadku viac ako 800-tisíc eur. Podľa analýzy má kategória študentov na výpadku tržieb viac ako polovičný podiel. Žilinský viceprimátor Vladimír Randa spoločne s poslankyňami Zuzanou Balogovou a Miriam Šutekovou preto predložili do mestského zastupiteľstva návrh na zmenu tarify MHD, ktorou by sa s účinnosťou od 1. januára 2020 zrušila bezplatná doprava pre študentov.

DPMŽ pripravil za posledných šesť mesiacov už tri zmeny cestovného poriadku s cieľom zvýšiť ponuku poskytovaných služieb pre cestujúcich, najdôležitejšou zmenou bolo skrátenie intervalu medzi spojmi z 20 na 15 minút na strategických linkách č. 3 a 4. Pre ďalšie navýšenie spojov je podľa viceprimátora Randu potrebné zabezpečiť dodatočné finančné zdroje. “Jedným z opatrení je rozšírenie skupiny platiacich cestujúcich o niektoré skupiny, ktoré aktuálne využívajú bezplatnú dopravu. Ako variant, ktorý zabezpečí najviac finančných prostriedkov pre postupné navýšenie počtu spojov MHD, sa javí zrušenie bezplatnej dopravy pre študentov s trvalým pobytom v meste Žilina,” zdôvodnil návrh na zmenu tarify MHD Randa. Podľa jeho slov budú mať študenti s trvalým pobytom v Žiline naďalej nárok na zľavnené cestovné.

Podľa poslanca Martina Kapitulíka sa niektorí študenti prihlasovali na trvalý pobyt v Žiline, aby mohli využívať bezplatnú MHD. “Dnes by sme mali bojovať o každého človeka, ktorý bude mať trvalý pobyt v Žiline, lebo na tom je postavené financovanie samosprávnej ekonomiky. Navyše nám záleží na rodinách, ktoré obracajú každé jedno euro, aby ich deti mohli študovať. Nezabúdajme, že sa chystáme zvýšiť dane a poplatky za odpad, takže dopad na žilinské rodiny bude výrazný,” vyjadril nesúhlas s predloženým návrhom Kapitulík. Proti zrušeniu bezplatnej MHD pre študentov bol aj poslanec Martin Barčík. “Mesto by sa malo správať ako dôveryhodný partner a keď sa niečo sľúbi, tak by sa to malo dodržať,” vyhlásil Barčík.

V záverečnom hlasovaní podporilo návrh na zrušenie bezplatnej MHD pre študentov 19 z 29 prítomných poslancov. Mestské zastupiteľstvo okrem úpravy tarify prijalo aj uznesenie, v ktorom schválili využitie aktuálne používanej dotácie na bezplatnú dopravu pre študentov na zvýšenie atraktivity MHD s prihliadnutím na zhustenie intenzity spojov.

Bezplatnú MHD začali v Žiline zavádzať pred štyrmi rokmi, kedy dopravný podnik od platby cestovného odbremenil občanov vo vekovej kategórii 62 – 69 rokov. Okrem podmienky trvalého pobytu v Žiline nesmeli mať ani dlh voči samospráve. Po zavedení bezplatného cestovania pre žiakov nasledoval v roku 2017 rovnaký benefit aj pre študentov vo vekovej kategórii od 16 do 26 rokov.