Regióny Žilina

VIDEO Žilinský kraj hlási problémy. Až 29 samospráv má stále problémy so snehom

Bohatú snehovú nádielku majú aj v obci Zubrohlava na Orave. Zdroj: SHMÚ

ŽILINA – Mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou bola v utorok napoludnie v Žilinskom kraji v jednom meste a 29 obciach. TASR o tom v pondelok informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

V kraji je momentálne mimoriadna situácia v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Podvysoká, Skalité, Makov, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Klokočov, Olešná, Korňa, Staškov. V okrese Žilina v obciach Belá, Lysica, Terchová a Lutiše. V okrese Dolný Kubín v obciach Zázrivá, Pribiš a Pucov. V okrese Námestovo v obciach Beňadovo, Sihelné, Zákamenné, Novoť, Mútne, Oravské Veselé, Klin, Oravská Lesná, Rabčice, Oravská Polhora a Rabča. V okrese Kysucké Nové Mesto v obci Ochodnica.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia okresného úradu bolo v pondelok (14.1.) spoločným menovateľom situácie v obciach najmä opätovné sneženie a padanie snehu zo striech. “V niektorých obciach bolo po spadnutí snehu zo striech na ceste okamžite meter snehu a cesta bola neprejazdná. V niektorých obciach zistili, že keď sa snažili sneh len odhŕňať a neodvážali ho, po opätovnom snežení ho už nebude kde odhŕňať, lebo sa vytvorili mantinely. Komunikácie by mali byť priechodné minimálne pre jedno auto. Preto odstraňujú sneh, aby vytvorili miesta na vyhýbanie áut. Tak musia začať odvážať sneh aj tam, kde ho predchádzajúce dni neodvážali,” vysvetlil Hollý.

V utorok má byť podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) oblačno až zamračené. Postupne sa na mnohých miestach očakáva sneženie, v Žilinskom kraji aj výdatné. Miestami sa môže vyskytnúť aj tvorba snehových jazykov alebo závejov, uvádza SHMÚ.