Regióny Žilina

Žilinský kraj klesol v hodnotení TIS o tri miesta, napriek nárastu percentuálnych bodov. Jurinová je spokojná

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) si v aktuálnom hodnotení organizácie Transparency International Slovensko (TIS) polepšil o osem percentuálnych bodov, napriek poklesu z druhého na piate miesto v celkovom poradí. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

 

Doplnila, že noviny ŽSK ZAkraj ohodnotili ako najkvalitnejšie periodikum samosprávnych krajov. “ŽSK zaznamenal prvenstvá v štyroch oblastiach z jedenástich hodnotených – v oblasti mediálnej politiky, sociálnych zariadení, dopravy, či účasti verejnosti na rozhodovaní, čo je po Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) druhý najvyšší počet prvenstiev. Najvýraznejší posun vpred registrujeme v oblasti zariadení sociálnych služieb, kde sme si polepšili o 71 percent, v dotačnej politike o 24 percent, v doprave o 25 percent,” uviedla hovorkyňa ŽSK.

“Teší ma, že prvýkrát sa v transparentnosti dokázal zlepšiť každý z ôsmich krajov. Je to dobrý signál, že sa pomery menia a naprieč Slovenskom samosprávne kraje otvárajú svoje úrady verejnosti. Hodnotenie TIS nám nastavilo zrkadlo. Vďaka tomu vidíme, čo robíme dobre, ale tiež, čo sme podcenili a kde treba zabrať. Výsledok, teda pokles o tri priečky v hodnotení, a paradoxne percentuálny bodový nárast, prijímame s pokorou. A môže nám byť len ľúto, že hodnotenie nezastihlo už rozpracované opatrenia a zlepšenia, ktoré majú byť čochvíľa spustené,” povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Vedenie ŽSK podľa Remencovej zaviedlo od nástupu do úradu dôležité opatrenia smerom k verejnosti. “Na jednom mieste zverejňuje všetky vyhlásené súťaže, ktoré robí kraj alebo jeho organizácie, svoje miesto majú i odpovede na otázky, na ktoré Úrad ŽSK odpovedá v rámci infozákona. ŽSK sprístupnil pre verejnosť pracovný kalendár predsedníčky, elektronickú úradnú tabuľu s archívom a prehľad vybavovania sťažností. TIS vysoko ohodnotila aj zverejňovanie počtu voľných miest v sociálnych zariadeniach, či poradovník žiadostí,” dodala Remencová.