Regióny Žilina

Žilinský kraj spustil projekt na zlepšenie zdravotnej prevencie obyvateľov

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) chce zlepšiť prevenciu zdravia u obyvateľov. V spolupráci s martinským klubom medikov spustil minulý týždeň v obci Novoť na Orave pilotný projekt Zdravie pod kontrolou. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.
 

“Cieľom je zvýšiť záujem obyvateľov v starostlivosti o svoje zdravie, účasť na preventívnych prehliadkach a rozšíriť povedomie ľudí o rozsahu a nároku na preventívne prehliadky. Zároveň chceme znížiť výskyt preventabilných ochorení a odvrátiteľných úmrtí. Zameriavame sa na päť oblastí, ktorými sú kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, duševné zdravie, prvá pomoc a zubná starostlivosť,” povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Medzi účastníkmi prvého výjazdu boli žiaci základnej školy, dospelí aj seniori. Prišlo 120 obyvateľov. Na mieste mali možnosť absolvovať zhodnotenie zdravotného stavu spojené s meraním tlaku, cukru, hodnoty saturácie krvi kyslíkom, cholesterolu, ale aj biometrické hodnotenie BMI a hodnotenie ďalších faktorov. K dispozícii bol napríklad aj spirometrický test na vyšetrenie funkčnosti pľúc. “Poskytovali sme informácie o možnostiach, ako znížiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice. K dispozícii na konzultáciu bol aj profesionálny lekár – urológ,” dodala Pekarčíková.

V projekte budú ŽSK a odbor zdravotníctva pokračovať v ďalších vybraných obciach a mestách. Ďalšie naplánované výjazdy sú v Rabči, Skalitom, Oravskej Lesnej, Turzovke či Zborove nad Bystricou.