Regióny Žilina Vysoké Tatry Liptovský Hrádok Tatranská Lomnica Starý Smokovec Jasná

Zima sa vrátila v plnej sile. Na horách napadlo viac ako pol metra snehu, očakáva sa víchrica

Najviac nového snehu pripadlo v Západných a Vysokých Tatrách. ZDROJ: fb Polícia SR

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Na horách pripadlo za posledné dva dni od 20 do 60 centimetrov nového snehu. Najviac ho pribudlo v Západných a Vysokých Tatrách. Vo všetkých pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

“Hlavným problémom ostáva najmä vetrom previaty sneh v kombinácii s novým snehom,” uviedol Beťko. Za veľmi nebezpečné označil najmä záveterné strany hrebeňov, miesta pod sedlami, skalnými stenami a strmé žľaby nad 30 stupňov. “Obzvlášť na týchto miestach sa tvoria nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje s vetrom ubitého snehu,” dodal. Na horách má byť vo štvrtok oblačné až zamračené počasie s výdatným snežením, najmä na severných návetriach hôr. Očakáva sa silný vietor, ktorý môže na hrebeňoch hôr v nárazoch dosahovať 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Pre viaceré okresy vydali preto výstrahy prvého a druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe. Na väčšine územia Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja a v Novom Meste nad Váhom, Myjave a Trenčíne platí pre vietor výstraha prvého stupňa do 18.00 h. V Poprade je výstraha pred vetrom do 20.00 h. Pozor na sneženie počas celého dňa si treba dať v Žilinskom kraji, Poprade, Ilave, Považskej Bystrici, Prievidzi, Púchove, Žarnovici, Žiari nad Hronom, Brezne a v Banskej Bystrici. Pred tvorbou snehových jazykov a závejov počas celého dňa meteorológovia upozorňujú v Žilinskom kraji, Poprade, Starej Ľubovni, Kežmarku, Ilave, Považskej Bystrici, Prievidzi, Púchove, Žiari nad Hronom, Žarnovici, Brezne, Banskej Štiavnici a v Banskej Bystrici. Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách platí od 11.00 h v Banskej Bystrici a Brezne.

 

SHMÚ upozorňuje na vietor, sneženie a tvorbu snehových jazykov. Ilustračné foto. Zdroj: fb Polícia SR

Lyžiarske podmienky sú veľmi dobré, na juhozápade a v nižších polohách dobré, s dostatočnou hrúbkou snehu. Tá dosahuje v spodných hodnotách 30 až 45 cm, v maximách 40 až 70 cm. Viac snehu hlásia Donovaly, Demänová a Strachan v Ždiari – 80 cm, ďalej Jasná a Čertovica – do 1 metra a Roháče-Spálená 60 až 90 cm. Sneh je prachový. V prevádzke je minimálne 80 zimných areálov, dnes otvárajú sezónu v Oravskom Podzámku – Racibor, včera spustili 300 metrovýq svah v Bezovci, minulý týždeň rozbehli alebo obnovili prevádzku na Pezinskej Babe, v Makove a v susedných Kasárňach v Javorníkoch, vo Vyšnej Slanej, Mlynkách, Jahodnej alebo na Fačkovskom sedle. Vo väčšine stredísk je upravených už nad 65 percent zjazdoviek z celkového počtu. Aj dnes môže byť prevádzka niektorých zariadení prerušená pre silný vietor.